Kompanija "Eurofenster" iz Italije, koja je prisutna u čak 52 zemlje, a bavi se uzgajanjem vinograda i proizvodnjom vina, ozbiljno je zainteresovana za kupovinu "Vršačkih vinograda". Posle obilaska najvećeg vinogorja u Srbiji i degustacije tamošnjih vina, vlasnik "Eurofenstera" Luka Bert izrazio je želju da ovogodišnja berba bude početak uspešnog partnerstva sa "Vinogradima", pa će se zato u narednom periodu konsultovati oko detalja sa Agencijom za privatizaciju, koja zastupa 72 odsto državnog kapitala u ovoj firmi. Za Vrščane je, međutim, najvažnije to što su italijanski stručnjaci, među kojima je bio i zvanično najbolji enolog Italije Matija Vezola, najavili ozbiljna ulaganja u poboljšanje poslovanja i pozicioniranje na tržištu. Želimo da ovu firmu dovedemo do najvišeg nivoa kvaliteta, od proizvodnje do marketinga, odnosa prema tržištu i društvenoj sredini. Sudeći po svemu što smo videli, prostora za tako nešto ima, pa će nam cilj biti i da Vršac stane u red najpoznatijih vinskih regija u svetu, ambiciozno je najavio Luka Bert.
Kompanija "Eurofenster" iz Italije, koja je prisutna u čak 52 zemlje, a bavi se uzgajanjem vinograda i proizvodnjom vina, ozbiljno je zainteresovana za kupovinu "Vršačkih vinograda".
Posle obilaska najvećeg vinogorja u Srbiji i degustacije tamošnjih vina, vlasnik "Eurofenstera" Luka Bert izrazio je želju da ovogodišnja berba bude početak uspešnog partnerstva sa "Vinogradima", pa će se zato u narednom periodu konsultovati oko detalja sa Agencijom za privatizaciju, koja zastupa 72 odsto državnog kapitala u ovoj firmi.
Za Vrščane je, međutim, najvažnije to što su italijanski stručnjaci, među kojima je bio i zvanično najbolji enolog Italije Matija Vezola, najavili ozbiljna ulaganja u poboljšanje poslovanja i pozicioniranje na tržištu.
- Želimo da ovu firmu dovedemo do najvišeg nivoa kvaliteta, od proizvodnje do marketinga, odnosa prema tržištu i društvenoj sredini. Sudeći po svemu što smo videli, prostora za tako nešto ima, pa će nam cilj biti i da Vršac stane u red najpoznatijih vinskih regija u svetu - ambiciozno je najavio Luka Bert.
Direktor "Vršačkih vinograda" Vladislav Nestorović podsetio je da je na adresu Agencije za privatizaciju do sada stiglo devet pisama o namerama, ali ne i od "Eurofenstera". Ipak, među ponudama je malo investitora iz branše, pa zato, kaže Nestorović, ova poseta uliva nadu.
- Nama su nova ulaganja preko potrebna, jer poslujemo u otežanim uslovima. Zato je jako važno da se novi investitor bavi istom delatnošću kao i mi, da razume sve naše probleme i da zna kako da ih premosti. Dolazak ove respektabilne kompanije bi nam mnogo značio, kao i malim vinarima ovog regiona - rekao je direktor "Vinograda", koji je, inače, pre dva meseca podneo ostavku na tu funkciju, ali ona nije ni razmatrana, jer UO firme već pola godine ne funkcioniše.
Kako nam je rečeno, od petoro članova UO sredinom prošle godine dvoje je podnelo ostavke, dok Ivan Lujanović, koji je istovremeno i zastupnik državnog kapitala, od jula nije bio u firmi, niti im odgovara ne mejlove. Vrščani su više puta tražili od Agencije da izabere nove članove, ali su ostali bez odgovora. Bez zasedanja UO, kažu, ne mogu se doneti ni važne odluke, pa je ta paraliza u poslovanju firme naterala Nestorovića na ostavku. Agencija se čak ni posle tog njegovog dopisa nije udostojila da reši ovaj problem, koji je "Vinograde", između ostalog, onemogućio da na tržište plasira novo vino, a nema ni ko da usvoji godišnji popis. Uprkos tome, ova firma redovno izmiruje tekuće obaveze prema državi i plate za svih 240 radnika.
Rod prebacio zbog lošeg vremena
Loše vreme i puno kišnih dana, naročito tokom berbe, uticali su na to da rod grožđa u celoj Srbiji, pa i u "Vršačkim vinogradima", podbaci. Umesto 45 dana, berba je trajala čak dva meseca, a ubrano je svega 480 vagona grožđa (2013. prinos je bio 700 vagona). To je uticalo i na smanjenje količine proizvedenog vina, ali se Vrščani ne brinu za tržište, jer na lageru imaju oko 10,7 miliona litara, čija je minimalna vrednost oko četiri miliona evra.
Na prodaju kapital firme
Pre dva meseca Agencija za privatizaciju je donela odluku da se "Vršački vinogradi" ovoga puta privatizuju putem prodaje kapitala, a ne samo imovine, kao što je to bio slučaj u propalom pokušaju prodaje kineskom konzorcijumu "Guan nan". Procenjena vrednost imovine firme, koja ima 1.700 hektara vinograda i podrum kapaciteta 34,2 miliona litara, je 29,5 miliona evra. S obzirom na to da imaju i oko 15 miliona evra dugovanja (oko 10 miliona je u sporu i odnosi se na period prve poništene privatizacije), početna cena prilikom prodaje bila bi oko 14 miliona evra.