Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine izjavila je danas da se Srbija pridružila grupi od 38 zemalja koje su prihvatile Evropsku konvenciju o predelu, uz napomenu da je za našu zemlju to resurs koji pogoduje privrednim delatnostima.Božović je, na skupu povodom završetka projekta "Unapređenje kapaciteta regiona Šumadije i Pomoravlja za primenu Evropske konvencije o predelu", istakla da za Srbiju predeo ima važnu ulogu kao javni interes u oblasti kulture, ekologije i društva, čijom se zaštitom, planiranjem i upravljanjem doprinosi dobrobiti pojedinca i zajednice.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije Stana Božović izjavila je danas da se Srbija pridružila grupi od 38 zemalja koje su prihvatile Evropsku konvenciju o predelu, uz napomenu da je za našu zemlju to resurs koji pogoduje privrednim delatnostima.
Božović je, na skupu povodom završetka projekta "Unapređenje kapaciteta regiona Šumadije i Pomoravlja za primenu Evropske konvencije o predelu", istakla da za Srbiju predeo ima važnu ulogu kao javni interes u oblasti kulture, ekologije i društva, čijom se zaštitom, planiranjem i upravljanjem doprinosi dobrobiti pojedinca i zajednice.
Ona je rekla da je resorno ministarstvo pomenuti projekat sprovodilo u saradnji sa Regionalnom agencijom za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja iz Kragujevca – REDASP i Ministarstvom kulture i informisanja. Prema njenim rečima, pilot-projekat je trajao četiri godine, a finansiralo ga je Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Cilj je, kako je objasnila, bio usmeren na identifikaciju i procenu predela na teritoriji Šumadije i Pomoravlja i stvaranje mehanizma za strateško upravljanje i očuvanje kvaliteta tih predela u skladu sa Evropskom konvencijom o predelu.
U toku projekta, na teritoriji Šumadije i Pomoravlja digitalizovane su tematske mape, identifikovane 183 jedinice opisa predela i obrazovana baza podataka, precizirala je Božović. Pored toga, kako je dodala, dizajniran je internet portal jedinica opisa predela, koji omogućava korisnicima da istražuju vesti, slike i podatke u vezi sa implementacijom Evropske konvencije o predelu u Šumadiji i Pomoravlju, dodala je ona.
Izvršni sekretar Evropske konvencije o predelu Saveta Evrope Magelon Dežan-Pon je navela da je veoma važna kako horizontalna, tako i vertikalna saradnja na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou, kako bi se prenela iskustva i znanja. Dežan-Pon je rekla da je ovaj projekat primer dobre prakse, koji se može dalje primenjivati.
Svaka teritorija, odnosno predeo, sam po sebi je svojstven i mora da ima sopstvenu strategiju, tako da je nemoguće pronaći jedinstveno rešenje za sve, ukazala je ona i dodala da je potrebno uključiti ljude koji tu žive, kao i kulturno nasleđe jer je to ono što čini svaki predeo posebnim.
Na konferenciji su govorili i direktor REDASP-a Nenad Popović, pomoćnik za međunarodnu saradnju u Ministarstvu kulture i informisanja Asja Drača Munten, nacionalni koordinator Evropske konvencije o predelu Biljana Filipović i načelnik Odeljenja za prirodna dobra u Zavodu za zaštitu prirode Srbije Marija Trikić, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.