Sezona berbe jabuka na hercegovačkim plantažama privodi se kraju. Voćari ističu kako će urod jabuke ove godine biti odličan te da će hercegovačke jabuke biti plasirane uglavnom na rusko tržište. Potvrdio je to i Nedim Badžak, direktor blagajske firme "Jaffa Komerc", koja se bavi uzgojem i otkupom voća i povrća. Ova firma planira povećati količine jabuke predviđene za Rusiju. U ovoj sezoni ubrat ćemo skoro 400 tona jabuke, koja će uglavnom biti plasirana u Rusiju. Mi smo na ruskom tržištu već deset godina, ali smo ove godine povećali izvoz u tu državu za osam puta u odnosu na lani pa je tako ove godine do sada više od 500 tona našeg voća plasirano u tu zemlju, kaže Badžak te dodaje da je poljoprivrednicima u Hercegovini, ali i u cijeloj državi, išlo naruku to što je Rusija uvela sankcije Evropskoj uniji.
Sezona berbe jabuka na hercegovačkim plantažama privodi se kraju. Voćari ističu kako će urod jabuke ove godine biti odličan te da će hercegovačke jabuke biti plasirane uglavnom na rusko tržište.
Povećati količine
Potvrdio nam je to i Nedim Badžak, direktor blagajske firme "Jaffa Komerc", koja se bavi uzgojem i otkupom voća i povrća. Ova firma planira povećati količine jabuke predviđene za Rusiju.
- U ovoj sezoni ubrat ćemo skoro 400 tona jabuke, koja će uglavnom biti plasirana u Rusiju. Mi smo na ruskom tržištu već deset godina, ali smo ove godine povećali izvoz u tu državu za osam puta u odnosu na lani pa je tako ove godine do sada više od 500 tona našeg voća plasirano u tu zemlju - kaže Badžak te dodaje da je poljoprivrednicima u Hercegovini, ali i u cijeloj državi, išlo naruku to što je Rusija uvela sankcije Evropskoj uniji.
Tura za Egipat
Badžak ističe da izvoz za Rusiju punim kapacitetom kreće od 15. januara.
- Osim u Rusiju, izvozimo i u Jordan i Egipat. Već u februaru trebala bi ići jedna količina voća za Egipat - kaže Badžak.