Jeftino mleko iz EU ruši srpske farmere

Bez autora
Dec 23 2014

Mlekarska industrija u Srbiji pašće na kolena pred naletom evropske reke mleka, koja preti da potopi domaće tržište! Naime, ukidanje kvota za proizvodnju mleka u Evropskoj uniji, od 1. januara 2015. godine, može potpuno da uništi domaću proizvodnju mleka, a naročito mala stočarska gazdinstva. Do sada su evropski proizvođači imali kvote koje mogu da proizvedu, a za sve što pretekne - plaćali su penale. Od 2015. godine, neće biti više tih ograničenja. Sada vrlo lako mogu da jeftino proizvedu viškove. Pošto je EU uvela sankcije Rusiji, u našoj Asocijaciji proizvođača mleka strahuju da će "poplava" evropskog mleka uništiti domaću produkciju.

Jeftino mleko iz EU ruši srpske farmereMlekarska industrija u Srbiji pašće na kolena pred naletom evropske reke mleka, koja preti da potopi domaće tržište! Naime, ukidanje kvota za proizvodnju mleka u Evropskoj uniji, od 1. januara 2015. godine, može potpuno da uništi domaću proizvodnju mleka, a naročito mala stočarska gazdinstva.

Do sada su evropski proizvođači imali kvote koje mogu da proizvedu, a za sve što pretekne - plaćali su penale. Od 2015. godine, neće biti više tih ograničenja. Sada vrlo lako mogu da jeftino proizvedu viškove. Pošto je EU uvela sankcije Rusiji, u našoj Asocijaciji proizvođača mleka strahuju da će "poplava" evropskog mleka uništiti domaću produkciju.

- Proizvodnja mleka biće maksimalno ugrožena, i nje verovatno neće više ni biti - upozorava Sanja Bugarski, predsednica Asocijacije.

- Ministarstvo poljoprivrede nije napravilo elementarni ambijent za proizvodnju mleka, tako da mi nemamo nikakve šanse, naročito kada pričamo o nekoj konkurenciji sa EU. Niko od nadležnih nije zainteresovan da reši probleme u govedarstvu. I niko ne želi da zaštiti domaće proizvođače. Već sad imamo veliki problem sa proizvodima iz EU, jer abnormalno ulaze u Srbiju. Za njih je zatvoreno tržište Rusije i oni se rešavaju viškova.

Kako kaže Bugarski, Srbija čak nema ni dovoljnu količinu kvalitetnog mleka da bi povećala izvoz za Rusiju. A kad budu ukinuli kvote u EU, samo će Holandija povećati proizvodnju mleka za 15 odsto.

- Mnogima u Srbiji je jednostavnije da uvezu mleko u prahu - tvrdi Bugarski.

- Evropa sada ima dosta viškova mleka i mlečnih proizvoda, pa će doći i do pada cena. Biće i kod njih proizvodnja ugrožena. Svakako, uvoz inostranog mleka ne može da bude strategija razvoja mlekarske industrije. Ako se to radi, onda ste običan uslužni centar. Zato u Srbiji određeni lobiji plaćaju da nemamo nezavisnu laboratoriju za ispitivanje mleka, kao što finansiraju da se ne uradi pravilnik o kvalitetu mesa. Svaki put kada se pojavi neki višak sirovine, otkupljivači otkazuju malim proizvođačima koji donose mleko u kanticama. Takav način proizvodnje nigde u razvijenim zemljama i ne postoji. Država ništa nije uradila da male ukrupni.

Bugarski objašnjava da Srbija ima kvalitetno i nekvalitetno mleko, dok u EU postoji samo mleko ekstraklase. Kod nas postoji mleko prve kategorije, van klase i ekstraklase.

- Mi već imamo povećan uvoz mleka u prahu, jer EU ima viškove u proizvodnji - priča Nenad Budimović, sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije.

- Bojim se da ne dođe do situacije da mala gazdinstva, kojih ima najviše, budu prvi na udaru jer su najneotpornija. Ne treba zanemariti ni štetni efekat na govedarstvo, a samim tim i na industriju mesa. Trebalo bi sve da preduzmemo da zaštitimo našu proizvodnju i preradu mleka, a za to imamo malo vremena.

Konkurencija

Ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković potvrdila je, za "Novosti", da će ukidanje kvota za mleko u EU imati uticaja na naše proizvođače i prerađivače mleka.

- Dobro je što je to poznato još u toku priprema reforme zajedničke poljoprivredne politike EU, i svi koji trguju sa Evropskom unijom pripremaju se za povećanu konkurenciju - kaže ministarka Bogosavljević Bošković.

- Naša mlekarska industrija je svesna te činjenice i to sigurno imaju u vidu kod formiranja svojih poslovnih planova. I mi u Ministarstvu činimo što možemo više da se unapredi domaća proizvodnja i plasman mleka i mlečnih proizvoda.

Kako ističe, država obezbeđuje premije za mleko, ali i mnoge druge mere za podizanje kvaliteta stočarstva.

- Uradićemo sve da sprečimo eventualne poremećaje u domaćoj proizvodnji i na srpskom tržištu mleka i mlečnih proizvoda.

Kao zapete puške

Ukidanje kvota za mleko, Holandija gleda kao priliku za proširenje svojih farmi, ali i povećanje proizvodnje, kako u njihovoj zemlji tako i u EU. Kako su nam rekli u Odeljenju za poljoprivredu Ambasade Holandije, njihovi farmeri spremaju se za ovo ukidanje već duže vreme. U tom smislu, sva tržišta su im zanimljiva.

- Holandski mlečni proizvodi već su prisutni na srpskom tržištu i cene su konkurentne, ali to nije slučaj i sa svežim proizvodima - kažu u Ambasadi Holandije.

- Članice EU, koje su bliže Srbiji, možda će biti zainteresovanije za plasman svežih proizvoda, jer troškovi transporta nisu visoki.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik