Zbog obilnih padavina, žetva suncokreta je na nekim parcelama prekinuta, a na nekim odložena. Uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama prvi rezutati pokazuju rod od 1,4 do 2,5 tone po jutru. Poznato je da se bolji prinosi postižu tokom kasnijeg dela žetve, a ono što je nepoznato jeste na kakvu otkupnu cenu te uljarice ratari mogu da računaju. Do momenta kada je kiša prekinula žetvu, prinos suncokreta u ataru Banatskog Novog Sela je od hiljadu i po do dve tone po jutru. Za tamošnje ratare veći problem od vremenskih neprilika predstavlja cena.Sve manje od 40 dinara za njih je loše, s obzirom na to da su poskupeli troškovi repromaterijala i drugih stvari koje prate proizvodnju suncokreta.
Zbog obilnih padavina, žetva suncokreta je na nekim parcelama prekinuta, a na nekim odložena. Uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama prvi rezutati pokazuju rod od 1,4 do 2,5 tone po jutru.
Poznato je da se bolji prinosi postižu tokom kasnijeg dela žetve, a ono što je nepoznato jeste na kakvu otkupnu cenu te uljarice ratari mogu da računaju. Do momenta kada je kiša prekinula žetvu, prinos suncokreta u ataru Banatskog Novog Sela je od hiljadu i po do dve tone po jutru.
Za tamošnje ratare veći problem od vremenskih neprilika predstavlja cena.Sve manje od 40 dinara za njih je loše, s obzirom na to da su poskupeli troškovi repromaterijala i drugih stvari koje prate proizvodnju suncokreta.
"Kao i prethodnih par godina mi ne znamo uslove otkupa. Predajemo robu a da ne znamo nikakvu cenu. Nude nam neki avans od 30 dinara što mislimo da je jako malo", kaže Zoran Jakšić, poljoprivredni proizvođač iz Banatskog Novog Sela.
"Još se ne zna koja je cena. A zna se da je isporuka u okruženju 15. septembra i to 320 evra po toni suncokreta. Vi kad preračuate tih 30 dinara ne dobijete 320 evra već 240 evra po toni", ukazuje Sorin Ardeljan.
"Kako su odlučile velike trgovačke kuće tako će biti. Ispada da su najbolje prošli oni koji su uzeli novac na zeleno, unapred a takvih je malo jer to seljak ne radi. Seljak čeka da pokosi i vidi koja je cena pa da naplati", dodaje Dušan Niškanović.
Najveći domaći otkupljivač uljarica ove godine nudi tri modela otkupa, a za koji će se opredeliti, zavisi isključivo od proizvođača i njihove računice.
"Smatramo da je to najkorektnije prema proizvođačima da trenutno niko ne može da se igra boga sa određivanjem cena. To je model koji evropski proizvođači i poljoprivrednici koriste već decenijam unazad", kaže Natalija Kurjak iz Viktorija grupe.
Prvi model novog berzanskog poslovanja podrazumeva da se svakog radnog dana u 10 časova donosi trenutna, tržišna cena za soju i suncokret, koja će važiti do 15 časova istog dana.
Po drugom modelu se pri prijemu zrna na početku otkupa određuje provizorna cena, a na kraju otkupa krajnja tržišna cena zrna.
U trećem modelu, partner može predati zrno na lager u skladišnim kapacitetima kompanije, a odluku o prodaji po tržišnim cenama može doneti bilo kada.