U prethodnoj godini zabeležen je blagi rast stočnog fonda, broja mlečnih krava i proizvodnje mleka. Mnogi se, međutim, okreću drugačijem govedarstvu. Tako je i porodica Bugar iz Ečke, posle dve decenije, odustala od simentalske rase i posvetila se uzgoju tovne rase – hereforda. Specifična po izgledu, načinu odgoja, kvalitetu mesa, ta rasa gaji se u Srbiji od 80-ih, a popularnija je tek u poslednjih 10 godina. Na jedan povik, više od 100 krava kreće ka svom gazdi Adamu Bugaru. Neki u cirkusu imaju jednu kravu ili konje, ja imam 100 dresiranih, kaže Bugar. Porodica Bugar se pre hereforda bavila ribarstvom i baštovanstvom. U ovoj štali 1983. godine bilo je 90 krava muzara.
U prethodnoj godini zabeležen je blagi rast stočnog fonda, broja mlečnih krava i proizvodnje mleka. Mnogi se, međutim, okreću drugačijem govedarstvu. Tako je i porodica Bugar iz Ečke, posle dve decenije, odustala od simentalske rase i posvetila se uzgoju tovne rase – hereforda. Specifična po izgledu, načinu odgoja, kvalitetu mesa, ta rasa gaji se u Srbiji od 80-ih, a popularnija je tek u poslednjih 10 godina.
Na jedan povik, više od 100 krava kreće ka svom gazdi Adamu Bugaru. Neki u cirkusu imaju jednu kravu ili konje, ja imam 100 dresiranih, kaže Bugar.
Porodica Bugar se pre hereforda bavila ribarstvom i baštovanstvom. U ovoj štali 1983. godine bilo je 90 krava muzara.
Adam Bugar, koji je uzgajivač hereford rase goveda, ističe da je dugo bio šampioni Jugoslavije u proizvodnji mleka. "Proizvodili smo oko 300.000 litara mleka godišnje. Na nagovor počeli smo ponovo sa govedarstvom, ovoga puta sa herefordom u sistemu krava-tele", navodi Bugar.
Britanska hereford goveda najčešće je uzgajana tovna rasa u svetu.
"Ako nema belu grivu nije hereford, pa nije baš tako, ali jeste joj to jedna od osnovnih osobina. To je malo niža, malo sitnija krava od onih na koje smo mi navikli. Krave ako su u veoma dobroj kondiciji imaju oko 600 kilograma, bikovi oko 800, govorimo o priplodu, junad se normalno tove kao i neke druge tovne rase do 500 kilograma", objašnjava Bugar.
Hereford je izuzetno zdrava rasa, otporna na mnoge bolesti, krave se lako tele bez pomoći čoveka, a steonost je gotovo stoprocentna. Ukoliko ih napadne čovek ili životinja, krdo se samo brani.
Kao poludivlje, dobro podnose svaku klimu i stalno su napolju. Za ishranu je idealno imati hektar pašnjaka po kravi, a zimi četiri tone kabaste hrane po grlu. Adamove krave pasu na 160 hektara, a u štalu ulaze 10-15 dana godišnje, kada je veliki sneg ili ledena kiša. Porodica Bugar planira da zakupi još pašnjaka i poveća stado na 300 grla.
Bugar navodi da jedno tele postigne 200 kilograma. Prodajem ga po ceni od tri i po evra po kilogramu, a to je vrlo lepa cifra, to je između 600 i 700 evra po teletu, dodaje Adam Bugar.
Jolanka Bugar kaže da više koriste stajsko đubrivo, od kojeg u bašti imaju bolji rod.
Čiste rase hereford u Srbiji ima na nekoliko farmi u okolini Vršca, Pavlišu, Vrapčevom Gaju i Novom Miloševu.