Početak ovogodišnje berbe obeležilo je i to da mali proizvođači uglavnom beru kukuruz u klipu i smeštaju ga u čardake, bez želje da ga uskoro krune i prodaju. Zbog suše prosečan prinos kukuruza kretaće se od 3 i po do 4 tone .To su zvanične procene . Na terenu ima slučajeva gde je obrano manje od hiljadu kila ,a nisu retki ni rekordi od čak 12 tona zrna po hektaru. Ono što beleži početak ovogodišnje berbe naše najmasovnije žitarice je i to da mali proizvođači uglavnom beru kukuruz u klipu i smešataju ga u čardake ,bez želje da ga skoro krune i prodaju. Prošle godine berićet, ove godine suša – ocena je mnogih kad je rod kukuruza u pitanju , no sve češće stručnjaci i paori nisu skloni da podrže takvu globalnu procenu.
Početak ovogodišnje berbe obeležilo je i to da mali proizvođači uglavnom beru kukuruz u klipu i smeštaju ga u čardake, bez želje da ga uskoro krune i prodaju.
Zbog suše prosečan prinos kukuruza kretaće se od 3 i po do 4 tone .To su zvanične procene . Na terenu ima slučajeva gde je obrano manje od hiljadu kila ,a nisu retki ni rekordi od čak 12 tona zrna po hektaru.
Ono što beleži početak ovogodišnje berbe naše najmasovnije žitarice je i to da mali proizvođači uglavnom beru kukuruz u klipu i smešataju ga u čardake ,bez želje da ga skoro krune i prodaju.
Prošle godine berićet, ove godine suša – ocena je mnogih kad je rod kukuruza u pitanju , no sve češće stručnjaci i paori nisu skloni da podrže takvu globalnu procenu .
U Bačkoj , na relativno malom prostoru nekad i u istom ataru , usevi izgeladaju potpuno drugačije . Iako svesni da je suša ouzela danak proizvođači u Kucuri , nakon prve berbe u klipu , kažu da su prinosi žutog zlata tek nešto manji nego lane .
Juliajan Vadaski procenjuje da je rod kukuruza dobar i da je on svoje čardake napunio. Kukuruz je obran u klipu , jer ne želi drugom da plaća lager i tretiranje silosa. Ima loše iskustvi i kad je plaćanje u pitanju. Seljacima se obećava berzanska cena, a na kraju ne bude tako.Julijan će sačekati i prodati kukuruz kad mu cena bude odgovarala .
Ni Vladimir Sabo Dajko zasad ne razmišlja o prodaji kukuruza. Kaže da su lane skladištari nuduli po 10 i 12 dinara za kilogram , što je za proizvođače bila prava katastrofa . Takođe ne razume kako neko u ime države može da se hvali kako smo najviše zaradili na izvozu kukuruza i pšenice, jer to najviše pogađa baš male proizvođače.
Siniša Jaglica kupio je polovni Zmajev berač, kako bi pružao usluge seljacima koji nemaju sopstvenu mehanizaciju i zadovoljan je, jer većina proizvođača želi da smešta klipove u čardake.
Kad će prodavati kukuruz ovi prosečni ili, kako oni kažu, mali proizvođači. Tek na proleće, pred setvu , kad im zatreba repromaterijal. Ako išta drugo, čardaka ne manjka.