Poljoprivreda u Srbiji biće na velikim mukama da izvezu ovogodišnji kukuruz. Stručnjaci prognoziraju da će za prodaju biti oko tri miliona tona, a dobar rod je, kako kod nas, tako i u regionu. Uz to, Srbija se nalazi na evropskom sajtu Sistem za brza upozorenja u vezi sa hranom i stočnom hranom, zbog pojave aflatoksina u kukuruzu 2012. godine, pa inostrani kupci, iako nije obavezujuće, zahtevaju dodatne analize proizvoda i sirovina na toksine. Sve to povećava troškove, a cena kukuruza iz dana u dan, na svetskoj berzi, beleži pad. Kako kaže Vukosav Saković, predsednik Udruženja „Žito Srbije“, kada se nečije ime nađe na tom sajtu, kupci odmah počinju da postavljaju uslove. To samo otežava trgovinu. Svi veliki trgovci i potrošači prate taj sajt, a postupak skidanja je dugotrajan, priča Saković.
Poljoprivrednici u Srbiji biće na velikim mukama da izvezu ovogodišnji kukuruz. Stručnjaci prognoziraju da će za prodaju biti oko tri miliona tona, a dobar rod je, kako kod nas, tako i u regionu.
Uz to, Srbija se nalazi na evropskom sajtu Sistem za brza upozorenja u vezi sa hranom i stočnom hranom, zbog pojave aflatoksina u kukuruzu 2012. godine, pa inostrani kupci, iako nije obavezujuće, zahtevaju dodatne analize proizvoda i sirovina na toksine. Sve to povećava troškove, a cena kukuruza iz dana u dan, na svetskoj berzi, beleži pad.
Kako kaže Vukosav Saković, predsednik Udruženja „Žito Srbije“, kada se nečije ime nađe na tom sajtu, kupci odmah počinju da postavljaju uslove. To samo otežava trgovinu.
- Svi veliki trgovci i potrošači prate taj sajt, a postupak skidanja je dugotrajan - priča Saković.
- Strani kupci, gotovo uvek, dodatno provere robu, bez obzira na naše analize. I kad ulazi u fabriku stočne hrane i na farmama. Imali smo tu nesreću da nam se pre dve godine pojavi aflatoksin, i on je potpuno iznenadio nauku, proizvođače, skladištare i trgovce. Čim se to dogodilo, na evropskom sajtu je osvanula informacija da je u srpskom kukuruzu pronađen ovaj toksin.
Prema rečima Sakovića, to sve dodatno poskupljuje posao trgovine, a ako kupac može da bira između zemalja koje su na listi i onih koje nisu, pre će izabrati one druge.
- Dešava se i da ionako nisku cenu pokušavaju još više da nam obore, jer se nalazimo na tom spisku - objašnjava Saković.
- Srpski žuti kukuruz uvek je uživao dobru reputaciju. Prodavali smo ga od Južne Koreje, EU, pa do Afrike. Zbog toga mi, zajedno sa Udruženjem žitara EU, pokušavamo na sve načine, da naša zemlja bude skinuta sa tog sajta. To ne ide tako lako. U jednoj maloj pošiljci iz jula meseca, pronađen je opet aflatoksin, ali radi se o neodgovornom pojedincu, koji je prodao stari kukuruz.
Pored niskih cena, ističe Saković, pitanje je da li će Srbija imati kome da proda kukuruz, jer je ove godine svuda dobro rodio.
- To bi bila najteža situacija za poljoprivrednike, jer bi im izmakao devizni priliv, koji je značajan za dalja ulaganja - kaže Saković.
- Zbog afere „aflatoksin“, od pre dve godine, izgubili smo dosta kupaca. Na svu sreću, neke analize koje su sada rađene, pokazale su da nema prisustva aflatoksina na kukuruzu. Očekujemo od Ministarstva poljoprivrede da da predlog mera kako pripremiti i kako skladištiti kukuruz, kako se ne bi ponovila 2012. godina, kada je bez sušenja skladišten u silose, pa smo dozvolili da se višestruko razvije. Jednostavno, treba smanjiti rizik od pojave toksina.
Kontrola na njivama
Inspektori Ministarstva poljoprivrede obavili su pregled kukuruza u rodu, a stručne službe uradile su procenu stanja na njivama. Monitoring i uzorkovanje će biti urađeno pre smeštanja kukuruza u skladište. U resornom ministarstvu su nam rekli da prilikom pregleda kukuruza u rodu, nije u značajnoj meri utvrđeno prisustvo gljivica.