Kvalitetom do masovnijeg plasmana mlijeka

Bez autora
Jul 13 2025

Uprkos tome što domaći mljekari na ino-tržište plasiraju sve veće količine proizvoda, ovaj strateški sektor konstantno se suočava sa negativnim bilansom spoljnotrgovinske razmjene.

Međutim, proizvođači se nadaju da će ih visok kvalitet mlijeka, naročito iz planinskih krajeva Srpske, u budućnosti dovesti do pozitivnih izvozno-uvoznih stopa.

Da su police marketa u BiH sve više zatrpane mlijekom i mliječnim proizvodima iz uvoza, vidljivo je iz "Analize stanja na tržištu mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH za 2024. godinu" koju je pripremilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Prema podacima objavljenim u dokumentu, u posljednjih pet godina spoljnotrgovinski bilans mlijeka i mliječnih proizvoda bio je konstantno negativan, povećavajući se gotovo iz godine u godinu, da bi lani deficit dostigao rekordnih 122 miliona KM. 

- Na tržište BiH u 2024. godini uvezeno je mlijeka i drugih mliječnih proizvoda u vrijednosti od 267 miliona KM, što je u odnosu na godinu ranije povećanje od 16 odsto posmatrajući vrijednost i 13 odsto ako je riječ o količinama. Istovremeno, iz BiH je na inostrana tržišta lani izvezeno mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od 145 miliona KM, što je u poređenju sa godinom ranije više za 12 odsto, i vrijednosno i količinski. Tako je spoljnotrgovinski bilans u 2024. povećan za 22 odsto u odnosu na 2023. godinu - navedeno je u analizi Ministarstva spoljne trgovine.

U dokumentu stoji da ni lani nije bilo značajnijih promjena u strukturi uvoza i izvoza.

- Sir i skuta su vodeći uvozni proizvod sa učešćem od 51 odsto, zatim slijedi pavlaka sa 15 odsto, jogurt 11, mlijeko devet, te maslac i mliječni namazi osam odsto. Kod izvoza dominira plasman mlijeka sa učešćem od 55 odsto, slijedi izvoz jogurta sa 25 odsto, dok sir i skuta učestvuju oko 11 odsto - pokazala je analiza u kojoj je navedeno da je ukupna kvota za uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz Evropske unije na tržište BiH iznosila 27.640 tona, ali za većinu proizvoda nije ispunjena.

Kada je riječ o proizvodnji sirovog mlijeka, u dokumentu stoji da su u posljednjih pet godina evidentne oscilacije u proizvedenim količinama.

U 2024. godini ukupno je proizvedeno 601,7 miliona litara sirovog mlijeka, što je za pet odsto više nego godinu ranije.

- Primarna proizvodnja i sektor prerade mlijeka nisu bili pošteđeni brojnih izazova i pritiska posljednjih godina zbog globalnih poremećaja na tržištu, ali su uspjeli održati stabilnost u proizvodnji. Neophodno je da rade na podizanju konkurentnosti kako u primarnoj proizvodnji, tako i prerađivačkoj industriji, za šta su ključna ulaganja i investicije u objekte, opremu, nove tehnologije, zadovoljavanje visokih standarda bezbjednosti hrane, dobrobiti životinja - stoji u dokumentu.

Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka "Blago Romanije" Saša Kapović kaže za "Glas" da su visoke uvozne kvote za BiH usklađene sa zemljama regiona, na čemu insistira EU, navodeći da nisu ispunjene zahvaljujući povećanoj proizvodnji mlijeka na domaćim farmama.

-  Proizvodnju treba da dižemo pričom o kvalitetu. Za razliku od zemalja EU, mi smo i dalje zdravo okruženje i mlijeko koje se proizvodi na našoj teritoriji je vrhunskog kvaliteta, sa udjelom masnoće do pet odsto. To je naša perspektiva i budućnost. I stranci već prepoznaju taj kvalitet, jer mljekara koja otkupljuje mlijeko sa Romanije snabdijeva nekoliko zemalja EU, a probija se i na tržište SAD i Rusije - kazao je Kapović.

Ovce i koze

Iako imaju nizak procenat učešća u ukupnoj proizvodnji sirovog mlijeka, proizvodnja kozjeg, a naročito ovčijeg mlijeka zabilježila je značajno povećanje u prošloj godini. Prema statističkim podacima, proizvodnja ovčijeg mlijeka lani je iznosila 11,94 miliona litara, što je u poređenju sa proizvodnjom iz prethodne godine više za 8,89 miliona litara ili 291 odsto. Takođe, značajno povećanje je zabilježeno i kod proizvodnje kozjeg mlijeka i to za 29 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik