Laboratorije i kompetentan kadar za analizu meda

Bez autora
Mar 12 2014

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske u okviru svoje nadležnosti posjeduje laboratorije za ispitivanje kvaliteta i zdravstvene ispravnosti namirnica, a time i meda, tako da može kompetentno ocijeniti njegov kvalitet i detektovati falsifikate. Obim ispitivanja u skladu je sa važećim propisima koji su usklađeni sa propisima EU, saopšteno je iz Instituta za javno zdravstvo Srpske. Reagujući na činjenicu da se u posljednje vrijeme u javnosti često govorilo o bezbjednosti meda i proizvoda od meda, sa posebnim akcentom na nemogućnost kontrole i razlikovanja pravog meda od falsifikata, iz Instituta napominju da je laboratorija akreditovala sve metode za ispitivanje kvaliteta, učestvovala u međunarodnim međulaboratorijskim poređenjima rezultata, te da može kompetentno ocijeniti kvalitet meda i detektovati falsifikate.

Laboratorije i kompetentan kadar za analizu medaInstitut za javno zdravstvo Republike Srpske u okviru svoje nadležnosti posjeduje laboratorije za ispitivanje kvaliteta i zdravstvene ispravnosti namirnica, a time i meda, tako da može kompetentno ocijeniti njegov kvalitet i detektovati falsifikate.

Obim ispitivanja u skladu je sa važećim propisima koji su usklađeni sa propisima EU, saopšteno je iz Instituta za javno zdravstvo Srpske.

Reagujući na činjenicu da se u posljednje vrijeme u javnosti često govorilo o bezbjednosti meda i proizvoda od meda, sa posebnim akcentom na nemogućnost kontrole i razlikovanja pravog meda od falsifikata, iz Instituta napominju da je laboratorija akreditovala sve metode za ispitivanje kvaliteta, učestvovala u međunarodnim međulaboratorijskim poređenjima rezultata, te da može kompetentno ocijeniti kvalitet meda i detektovati falsifikate.

Od kontaminenata, kako navode iz Instituta, laboratorija ispituje sadržaj toksičnih i drugih metala u medu, kao i u ambalaži koja se koristi u proizvodnji i skladištenju meda.

Osim fizičko-hemijskih analiza meda, u Institutu vrše i mikrobiološka i ispitivanja na radioaktivnost, što sve daje potvrdu o zdravstvenoj ispravnosti ove vrste proizvoda.

U saopštenju se navodi da u Institutu trenutno rade i na uvođenju metode za utvrđivanje sadržaja antibiotika i pesticida, što se zahtijeva propisima o zdravstvenoj ispravnosti meda.

"Teret uvođenja ovih izuzetno skupih metoda snosi Institut i tokom ove godine taj proces će biti završen. Ovo potvrđuje da se med u potpunosti može ispitati na kvalitet i zdravstvenu ispravnost, te da to treba da predstavlja prioritet s obzirom na potencijale Republike Srpske i mogućnosti izvoza", ističu u Institutu.

U ovoj ustanovi navode da problem predstavlja nedostatak interesa ili materijalnih sredstava proizvođača, što se vidi iz podatka da se godišnje u Institut za javno zdravstvo donese do pet uzoraka meda na analizu.

Iz Instituta navode da su dosadašnja dugogodišnja ispitivanja pokazala da je zaista neophodno provoditi redovni monitoring meda u Republici Srpskoj, kako sa aspekta zdravstvene ispravnosti, tako i zaštite potrošača.

"Uslov za izvoz prehrambenih proizvoda koje EU postavlja pred naše proizvođače i izvoznike je potvrda da se u državi izvoznici najmanje tri godine prati kroz redovan monitoring proizvod koji se namjerava izvoziti u EU", ističe se u saopštenju.

Iz Instituta poručuju da stoje na raspolaganju proizvođačima da kontrolišu med u laboratorijama Instituta, jer se sa sertifikatom ove ustanove med, preko Slovenije, izvozio u EU, pri čemu je bez bilo kakvih primjedbi, uvažen.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik