Primjena mehaničke dizalice u pčelarstvu "apilift15", koja je proglašena za najbolju inovaciju u RS, uticaće na smanjenje cijene meda i drugih pčelinjih proizvoda, ali, bez obzira na to, i donijeti pčelarima rast zarade, dok fizički rad u pčelinjaku smanjuje i do deset puta. Tvorac najbolje inovacije u Srpskoj, koja je pobrala najviše ocjene i pohvale i u Srbiji, jeste magistar ekonomije koji je zaposlen kao nastavnik informatike Miloje Deletić iz Banjaluke. Od spontano rođene ideje do konačnog proizvoda, koji je proglašen najboljom inovacijom u RS, prošlo je 20 godina. Iza ovog proizvoda stoji tim koji nosi simboličan naziv "Apilift".
Primjena mehaničke dizalice u pčelarstvu "apilift15", koja je proglašena za najbolju inovaciju u RS, uticaće na smanjenje cijene meda i drugih pčelinjih proizvoda, ali, bez obzira na to, i donijeti pčelarima rast zarade, dok fizički rad u pčelinjaku smanjuje i do deset puta.
Tvorac najbolje inovacije u Srpskoj, koja je pobrala najviše ocjene i pohvale i u Srbiji, jeste magistar ekonomije koji je zaposlen kao nastavnik informatike Miloje Deletić iz Banjaluke. Od spontano rođene ideje do konačnog proizvoda, koji je proglašen najboljom inovacijom u RS, prošlo je 20 godina. Iza ovog proizvoda stoji tim koji nosi simboličan naziv "Apilift". Deletić počinje priču u duhu tradicije i prisjećanja na pretke koji su bili vrijedni i uspješni pčelari.
- Ideja o mehaničkoj dizalici je rođena onog trenutka kada sam vidio vrijedne pčelare kako prestaju da pčelare jer ih izdaju snaga i godine. Najveći problem, koji skraćuje vijek bavljena pčelarstvom, jeste podizanje i transport teških košnica. Pomislio sam kako je moguće da je svijet tako nepravedan i da do sada niko nije smislio nešto da pomogne ovim ljudima. Napravljene su dizalice u auto-industriji, građevinarstvu i mnogim drugim djelatnostima, ali ne i u pčelarstvu. Odlučio sam da napravim taj korak - kaže Deletić.
U vrijeme kada je počinjao konstruisati dizalicu, Deletić još nije imao košnice. Prije šest godina napravio je probni model, ali razvoju inovacije tu nije bio kraj. Tražio je još bolje rješenje, a da je uspio, stigla je potvrda kada je dizalica ponijela titulu najbolje inovacije. Ona pripada četvrtoj generaciji probnih modela jedinstvenih u svijetu.
- Primjenom u pčelarstvu "apilift15" skraćuje i do deset puta vrijeme provedeno u pčelinjaku. Umjesto da podiže 50 kilograma, pčelar okretanjem jedne ručke radi zapravo sa teretom od najviše dva kilograma - pojasnio je Deletić efekte koje donosi njegova inovacija.
Priča o dizalici brzo se širi pčelinjacima, pa za nju iz dana u dan raste interesovanje. Deletić već ima pripremljenu prvu seriju od pet uređaja.
- Da bih napravio jednu ovakvu dizalicu, potrebna su mi tri dana, a cijena je za sada 600 evra - kazao je Deletić, koji će nagradu od 10.000 KM iskoristiti za unapređenje inovacije. Doprinos u realizaciji ideje pružila mu je supruga Milena.
- Prilikom predstavljanja inovacije u Srbiji dobili smo najviše ocjene i pohvale, što nam je dalo vjetar u leđa - kazala je Milena Deletić, koja je član tima "Apilift". Deletići vide šansu da "apilift15" plasiraju na tržište BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore, u kojima je aktivno oko 100.000 pčelara sa više od 1,7 miliona pčelinjih društava.