Priprema za ovogodišnju setvu uveliko se privodi kraju, a mnogi poljoprivrednici ne polažu previše nade u dobar rod, jer su ulaganja u ratarstvo sve manja. Radovi oko šećerne repe se završavaju, a prolećna setva intenzivno će početi sledeće nedelje. Stručnjaci ističu da će kukuruz biti zasejan na milion hektara, soja i suncokret na po 200.000 hektara, a šećerna repa na oko 60.000. Pripreme za setvu ulaze u završnu fazu, i svi koji su sad posejali, a da nisu šećernu repu, optimisti su koji malo žure, kaže predsednik Fonda za žito. Vreme je dobro, pa sve što je propušteno zbog kiša može da se nadoknadi. Ne bi valjalo da ovakvo vreme potraje, da se ne stvori pokorica na zemlji, ali zasad ništa nije opasno. Tu su i vremenske prilike, od kojih najviše sve zavisi. Oni koji žele dobar rod i koji hoće da mu se proizvodnja isplati neće odustati od agrotehnike.
Priprema za ovogodišnju setvu uveliko se privodi kraju, a mnogi poljoprivrednici ne polažu previše nade u dobar rod, jer su ulaganja u ratarstvo sve manja. Radovi oko šećerne repe se završavaju, a prolećna setva intenzivno će početi sledeće nedelje.
Stručnjaci ističu da će kukuruz biti zasejan na milion hektara, soja i suncokret na po 200.000 hektara, a šećerna repa na oko 60.000.
- Pripreme za setvu ulaze u završnu fazu, i svi koji su sad posejali, a da nisu šećernu repu, optimisti su koji malo žure - kaže Vukosav Saković, predsednik Fonda za žito.
- Vreme je dobro, pa sve što je propušteno zbog kiša može da se nadoknadi. Ne bi valjalo da ovakvo vreme potraje, da se ne stvori pokorica na zemlji, ali zasad ništa nije opasno. Tu su i vremenske prilike, od kojih najviše sve zavisi. Oni koji žele dobar rod i koji hoće da mu se proizvodnja isplati neće odustati od agrotehnike.
Goran Bekavac iz Instituta za ratarstvo Novi Sad kaže da je setva kukuruza na početku. Ni "julske" vrućine ne idu baš mnogo naruku, jer brzo dolazi do sušenja površinskog sloja i otežanog klijanja.
- Kako možemo da budemo zadovoljni setvom kad nema ni zakona, a ni pravila - jasan je Mirosav Kiš, predsednik Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine. - Imamo kredite, nema subvencija i sve je poskupelo, tako da setva ne može biti siromašnija. Čim manje uložimo, očekivan je i manji rod.
Nedostaje navodnjavanje
Za prolećnu setvu je kasno, ali sada treba misliti o jesenjim radovima na njivi, ističe Kiš.
- Kad krenu bujice, svi pričaju kako da se pomogne, a niko nije ništa uradio da do toga ne dođe - priča Kiš.
- Gde su nam kanali, gde je voda, jednostavno, ne bavimo se uopšte bitnim stvarima. Nema navodnjavanja, gledamo u nebo i nadamo se dobrim vremenskim uslovima.