Majske poplave i kišno vrijeme tokom cijele prošle godine dovele su do nestašice bagremovog meda u sjevernim krajevima RS. Pčelari su prinos u 2014. okarakterisali kao ispodprosječan. Predsjednik skupštine Saveza Udruženja pčelara RS Obrad Ninković je istakao da je najslabija proizvodnja bila u Posavini, odnosno gradovima koji su bili zahvaćeni poplavama poput Šamca, Dervente i Doboja. Pčelari su u ovim krajevima ostvarili do pet kilograma po pčelinjem društvu kada je izostala osnovna paša, a to je bagrem, jer su u toku cvjetanja bile obilne padavine i one su isprale sav nektar - kazao je Ninković. On je dodao da je kišno vrijeme i u Hercegovini uticalo na prinos meda. Izostala je veća količina meda, ali ne i kvalitet. Hercegovački med je poznat po kvalitetu i cijena mu je do 18 KM po kilogramu, a za veoma tražen med od kadulje treba izdvojiti i do 20 maraka - rekao je Ninković...
Majske poplave i kišno vrijeme tokom cijele prošle godine dovele su do nestašice bagremovog meda u sjevernim krajevima RS.
Pčelari su prinos u 2014. okarakterisali kao ispodprosječan. Predsjednik skupštine Saveza Udruženja pčelara RS Obrad Ninković je istakao da je najslabija proizvodnja bila u Posavini, odnosno gradovima koji su bili zahvaćeni poplavama poput Šamca, Dervente i Doboja.
- Pčelari su u ovim krajevima ostvarili do pet kilograma po pčelinjem društvu kada je izostala osnovna paša, a to je bagrem, jer su u toku cvjetanja bile obilne padavine i one su isprale sav nektar - kazao je Ninković.
On je dodao da je kišno vrijeme i u Hercegovini uticalo na prinos meda.
- Izostala je veća količina meda, ali ne i kvalitet. Hercegovački med je poznat po kvalitetu i cijena mu je do 18 KM po kilogramu, a za veoma tražen med od kadulje treba izdvojiti i do 20 maraka - rekao je Ninković.
On je dodao da je u sanaciji štete pomoglo i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a i u Savezu najavljuju akcije pomoći pčelarima koji su pretrpjeli štetu.
- Savez udruženja pčelara RS je pokrenuo akciju prikupljanja rojeva za pčelare koji su pretrpjeli štetu, a to će biti realizovano u proljeće. Pčelari koji imaju pčelinja društva odvojiće roj i pokloniti ga pčelaru kojem su uginule pčele - istakao je Ninković.
U Udruženju pčelara "Doboj" kažu da su pretrpjeli veliku štetu da je 2014. godina bila najlošija od kad se bave pčelarstvom.
- U vrijeme cvjetanja bagrema naišao je talas kiša koji je prekinuo medenje, a poplave su nanijele i veliku štetu pčelinjim društvima - rekao je predsjednik Udruženja pčelara "Doboj" Radenko Krulj.
On dodaje da je kiša uticala i na kvalitet, te da je u prodaji teško pronaći čisti med.
- Ima dosta miješanja, bagrema, trava, lipe, od svega je pomalo udrobljeno, a najmanje je čistog meda - naglasio je Krulj.
Udruženja
U Savezu Udruženja pčelara RS registrovano je 55 udruženja sa oko 3.000 pčelara iz cijele RS i oko 140.000 pčelinjih zajednica. Prosječna godišnja proizvodnja meda je deset kilograma po pčelinjoj zajednici.