Ogledni poligon Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u proteklih pet godina postao je naučno-istraživački kompleks u kojem je zasađeno oko 80 vrsta jagodičastog voća, zahvaljujući Programu razvoja tržišne poljoprivrede (FARMA). Poligon je bogat mnoštvom savremenih kreacija maline, kupine, ribizle, borovnica te brojnih drugih vrsta jagodičastog voća. Radi se o jedinstvenom centru, jedinom u Evropi te vrste, a stručnjaci smatraju da se radi o najvećem koraku u razvoju bh. voćarstva. Direktorica za međunarodni razvoj pri ambasadi Kraljevine Švedske Marie Bergstrom obišla je danas taj ogledni poligon gdje su joj prezentirani rezultati postignuti u proteklih pet godina. Direktor Oglednog poligona u Butmiru Adnan Maličević tom prilikom je kazao da se radi o najzanačajnijem koraku na modernizaciji jagodičastog voća u BiH.
Ogledni poligon Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u proteklih pet godina postao je naučno-istraživački kompleks u kojem je zasađeno oko 80 vrsta jagodičastog voća, zahvaljujući Programu razvoja tržišne poljoprivrede (FARMA).
Poligon je bogat mnoštvom savremenih kreacija maline, kupine, ribizle, borovnica te brojnih drugih vrsta jagodičastog voća.
Radi se o jedinstvenom centru, jedinom u Evropi te vrste, a stručnjaci smatraju da se radi o najvećem koraku u razvoju bh. voćarstva.
Direktorica za međunarodni razvoj pri ambasadi Kraljevine Švedske Marie Bergstrom obišla je danas taj ogledni poligon gdje su joj prezentirani rezultati postignuti u proteklih pet godina.
Direktor Oglednog poligona u Butmiru Adnan Maličević tom prilikom je kazao da se radi o najzanačajnijem koraku na modernizaciji jagodičastog voća u BiH.
- Doveli smo nove sorte, u prvoj fazi 2010. godine imali smo pet novih sorti, proizvodnja jagodočastog voća u BiH tada je doživjela trend, mi smo vidjeli da je taj put koji smo krenuli sa pet sorti krucijalan u daljem razvoju. Danas na jednom mjestu imamo 80 različitih vrsta - istakao je Maličević.
Naglasio je da taj centar uprkos rezultatima koje pokazuje nije zvaničan te da djeluje kao rezultat saradnje FARMA projekta i Poljopriveredno-prehrambenog fakulteta.
- Mi smo zajedno 'pobjegli' od države najmanje deset godina. Prvi put smo introdukovali žute i crne maline, hibride maline i kupine, crvenu ribizlu, crnu, ogrozde crvene i zelene boje, ali najveći korak u okviru ove aktivnosti je da smo dobili 11 patentiranih kultivara malina - rekao je on.
Bergstrom je pohvalila rad Oglednog poligona u Butmiru. Oduševljena je i sretna, kaže.
- Uloženi su veliki napori u okviru FARMA projekta. Posjetila sam i druga mjesta u BiH i vidjela sam fantastične rezultate - rekla je.
Govoreći o problemima Centra, ali i problemima poljoprivrednika generalno, Maličević je kazao da je došlo vrijeme kada sve savremene tehnologije trebaju naći svoju primjenu u komercijalnoj prozovodnji, međutim, dodao je da je to nemoguće zbog administrativnih prepreka, prvenstveno jer nema sortne liste.
Vršilac dužnosti direktor Federalnog zavoda za pojloprivredu Omer Kurtović govoreći o sortnoj listi kazao je da u BiH, ali ni na nivou entiteta ne postoji komisija koja bi verificirala rezulate novih sorti da bi ih uvrstili na sortnu listu.
Rekao je da je Federacija imala sortnu komisiju, ali da ju je rasformirala zbog želje da se napravi na državnom nivou, s obzirom na to da je Republika Srpska nije imala.
- Nažalost, resorno ministarstvo RS-a nije dalo saglasnost i sada su u fazi formiranja svoje sortne komisije - kazao je Kurtović.
FARMA projekt u BiH ubrzo će biti završen, a Ogledni poligon u Butmiru će ostati prepušten nadi da će početi djelovati u okviru nekog drugog projekta sa istim ili sličnim namjerama, a do tada će rad i kapacitete, kako je rečeno, svesti na minimum.