Najava nemačke kompanije "Tenis" da će najpre graditi farme za tov stoke a kasnije i klanicu značila bi, kako se procenjuje, podršku domaćoj stočarskoj proizvodnji. Poljoprivrednici bi tako uz pomoć novih tehnoloških rešenja povećali konkurentnost na tržištu, i što je za njih najvažnije, sa većom sigurnošću proizvodili svinjsko meso. Ovih dana zemljoradnici ne znaju šta će sa utovljenim svinjama, niko ih neće. Podsećaju da je pre tri, četiri meseca cena žive mere tovljenika bila i 170 dinara kilogram, sada je oko sto dinara. Klanicama po svemu sudeći nisu potrebne svinje iz obora naših stočara, više im se isplati da uvezu zamrznuto meso. Prvo sam pitao Karneks, pa sam pitao Đuđevića, Trlića sam zvao, tri velike klanice - kažu imamo mi naše dobavljače, kaže Radiša Jovanović iz Boljevaca. I dalje izgleda moraju da se oslone na nakupce koji plaćaju koliko njima odgovara. Radiša Jovanović od nemačih kompanija očekuje da im za osam meseci daju iste uslove kao nemačkim stočarima, pa bi bili uspešniji.
Najava nemačke kompanije "Tenis" da će najpre graditi farme za tov stoke a kasnije i klanicu značila bi, kako se procenjuje, podršku domaćoj stočarskoj proizvodnji. Poljoprivrednici bi tako uz pomoć novih tehnoloških rešenja povećali konkurentnost na tržištu, i što je za njih najvažnije, sa većom sigurnošću proizvodili svinjsko meso.
Ovih dana zemljoradnici ne znaju šta će sa utovljenim svinjama, niko ih neće. Podsećaju da je pre tri, četiri meseca cena žive mere tovljenika bila i 170 dinara kilogram, sada je oko sto dinara.
Klanicama po svemu sudeći nisu potrebne svinje iz obora naših stočara, više im se isplati da uvezu zamrznuto meso.
"Prvo sam pitao Karneks, pa sam pitao Đuđevića, Trlića sam zvao, tri velike klanice - kažu imamo mi naše dobavljače", kaže Radiša Jovanović iz Boljevaca.
I dalje izgleda moraju da se oslone na nakupce koji plaćaju koliko njima odgovara. Radiša Jovanović od nemačih kompanija očekuje da im za osam meseci daju iste uslove kao nemačkim stočarima, pa bi bili uspešniji.
Iz godine u godinu smanjuje se proizvodnja svinjskog mesa. Pre tri godine proizvedeno je gotovo 270.000 tona, pretprošle 20.000 tona manje.
Dolaskom velikih inostranih kompanija menjao bi se i rasni sastav stoke.
"Prosečna mesnatost tovljenika u Evropskoj uniji je od 56 do 58 procenata, dok je u Srbiji prosečna mesnatost od 54 do 56 procenata", objašnjava Čedomir Radović sa Instituta za stočarstvo Zemun Polje.
U poslednjih desetak godina smanjuje se broj stoke, sve je više praznih štala i obora, zemljoradnici gube ekonomski interes da se bave tim poslom.
Nenad Budimović iz PKS kaže da se očekuje da dolazak nemačkih kompanija u proizvodnji svinja i preradi svinjskog mesa urediti ovu proizvodnju primenom novih standarda i nove genetike.
"To dobra poruka za naše farmere da se bave proizvodnjom svinja bez obzira na ciklične promene u toj proizvodnji", poručio je Budimović.
Pre pet godina uvezeno je 2.535 tona svinjskog mesa a 2014. godina nekoliko puta više, 15.000 tona. Tokom 2010. godine inostranim kupcima prodato je 700 tona svinjskog mesa a prošle godine, 16.000 tona, najviše na ruskom tržištu.