Neophodna standardizacija u proizvodnji jabuka

Bez autora
Nov 03 2016

Prvi međunarodni kongres jabuke u Kini okupio je stručnjake i proizvođače iz različitih krajeva sveta. Kina je država koja drži 53 % tržišta proizvodnje jabuke i trenutno je zemlja koja svojom agrarnom politikom sprovela najbolju analizu tehnologije gajenja ove vrste voća. Miroslav Nikolić jedini je voćar sa Balkana koji je prisustvovao Prvom međunarodnom kongresu u Kini. Ove godine kongres je okupio oko 460 učesnika među kojima su bili i najvećih proizvođači jabuka kao i najbolji svetski stručnjaci za ovu vrstu voća. Najveći utisak na sve ostavila je detaljna analiza razvoja voćarstva u Kini iza koje stoji struka, proizvođači i država.

Neophodna standardizacija u proizvodnji jabukaPrvi međunarodni kongres jabuke u Kini okupio je stručnjake i proizvođače iz različitih krajeva sveta. Kina je država koja drži 53 % tržišta proizvodnje jabuke i trenutno je zemlja koja svojom agrarnom politikom sprovela najbolju analizu tehnologije gajenja ove vrste voća.

Miroslav Nikolić jedini je voćar sa Balkana koji je prisustvovao Prvom međunarodnom kongresu u Kini. Ove godine kongres je okupio oko 460 učesnika među kojima su bili i najvećih proizvođači jabuka kao i najbolji svetski stručnjaci za ovu vrstu voća. Najveći utisak na sve ostavila je detaljna analiza razvoja voćarstva u Kini iza koje stoji struka, proizvođači i država.

"Imaju zasade koji su stari i preko 25 godina u kojima je najviše zastupljen fudži. Imaju i zlatni delišes i to nekoliko klonova, s tim što su oni odradili jednu vrlo interesantnu reonizaciju u tom delu južno od Pekinga, gde su praktično odredili lokaciju gde najbolje može da uspeva jabuka. Jabuka ide praktično u dve kategorije, u intenzivnoj proizvodnji i organskoj proizvodnji koja je zastupljena u brdsko planinskim predelima preko 1.200 metara nadmorske visine", kaže Miroslav Nikolić, voćar iz sela Balosava kod Knića.

Najnovije tehnologije koje podižu standarde u proizvodnji jabuke predstavljene su na ovom kongresu. Učesnici kongresa imali su prilike da probaju različite sorte jabuka ali i da se uvere u njihov kvalitet tako da ne čudi informacija da Kina trenutno drži 53 % svetske proizvodnje jabuka na tržištu.

"Ono što smo videli takođe je preko 25 raznih klonova, ukrštenih sorti koje oni još vode pod raznim šiframa. Imali smo prilike da ih degustiramo i probamo, da ih odmerimo na više načina i ono što ja sa pozicije malog proizvođača mogu da kažem jeste da je moj utisak da se Kina izuzetno dobro sprema za mnogo agresivniji ulazak na svetsko tržište jabuke", naveo je Nikolić.

Kada je razvoj voćarstva u pitanju potrebno je da struka, proizvođači i država podjednako učestvuju u standardizaciji kako bi svi postizali sličan kvalitet jabuke što u Srbiji još uvek nije slučaj, smatra naš sagovornik.

"Što se tiče srpske proizvodnje jabuka poslednjih deset godina učinjen je jako veliki iskorak i to najvećim delom zbog doprinosa pojedinaca sa sopstvenim investicijama i entuzijazmom, dovođenjem stranih stručnjaka a jednim delom je zaslužna i domaća struka. Ono što nama najviše nedostaje je znanje i jedna vrsta standardizacije koje smo nekada imali. U Kini smo imali prilike i da vidimo pored struke, svih profesora koji su učestvovali sa nama u radu, diskusijama i razgovorima na terenu i na stotine studenata Agronomskih fakulteta", ocenio je Nikolić.

Kina je jabuku proglasila za nacionalni poklon. Različiti paketi jabuka, sa zanimljivim porukama i posvetama u paketu ali i na jabuci dostupni su turistima. Država je na taj način dala veliku podršku kako proizvođačima jabuke tako i stručnjacima u samom razvoju ove grane voćarstva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik