Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski primio je danas delegaciju provincije Limpopo iz Republike Južne Afrike. Povod posete je priprema Sporazuma o dugoročnoj saradnji AP Vojvodine i provincije Limpopo u okviru realizacije projekta „Bipom - Afrika“, koji podrazumeva transfer tehnologija, znanja i pozitivnih iskustava iz Srbije na planu razvoja mreža porodičnih farmi, kao i proizvodnje poljoprivrednih mašina i procesne opreme. Ovaj projekat smo prepoznali kao zanimljiv, zato što su nas kontaktirali predstavnici Univerziteta i proizvođači poljoprivredne mehanizacije i mislim da je uloga Vlade upravo u tome da njima pruže podršku da izađu na novo tržište. Zato smo i pristali da finansiramo to ogledno polje, prvi klaster projekat u provinciji Limpopo, gde treba da pokažemo da naša tehnologija daje pozitivne rezultate i na njihovom prostoru, u šta nema nikakve sumnje. Stoga je odluka Pokrajinske vlade da podrži ovaj projekat i finansijski, u početnoj fazi, kako bismo ostvarili naš cilj da povećamo izvoz u Južnoafričku Republiku i smatram da je to veoma realno, istakao je Bugasrki.
Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski primio je danas delegaciju provincije Limpopo iz Republike Južne Afrike. Povod posete je priprema Sporazuma o dugoročnoj saradnji AP Vojvodine i provincije Limpopo u okviru realizacije projekta „Bipom - Afrika“, koji podrazumeva transfer tehnologija, znanja i pozitivnih iskustava iz Srbije na planu razvoja mreža porodičnih farmi, kao i proizvodnje poljoprivrednih mašina i procesne opreme.
Ovaj projekat smo prepoznali kao zanimljiv, zato što su nas kontaktirali predstavnici Univerziteta i proizvođači poljoprivredne mehanizacije i mislim da je uloga Vlade upravo u tome da njima pruže podršku da izađu na novo tržište. Zato smo i pristali da finansiramo to ogledno polje, prvi klaster projekat u provinciji Limpopo, gde treba da pokažemo da naša tehnologija daje pozitivne rezultate i na njihovom prostoru, u šta nema nikakve sumnje. Stoga je odluka Pokrajinske vlade da podrži ovaj projekat i finansijski, u početnoj fazi, kako bismo ostvarili naš cilj da povećamo izvoz u Južnoafričku Republiku i smatram da je to veoma realno, istakao je Bugasrki i dodao da neke projekcije govore da u vrlo kratkom vremenskom periodu do 20 miliona evra izvoza možemo da očekujemo samo u okviru ovog projekta, koji je danas predstavljen. Prema njegovim rečima, traže se nove mogućnosti plasmana i nove mogućnosti saradnje, a isto tako očekuje se u budućnosti i saradnja u oblasti obrazovanja i da će studenti iz drugih zemalja dolaziti kod nas da studiraju, što će podići i kvalitet i referentnost naših obrazovnih institucija.
I kada se pogleda sveukupno, ta saradnja je vrlo korisna i za obe zemlje i za obe provincije. Ovo je samo pilot projekat na manjoj parceli, gde će ići i naše znanje, i naše seme, i naše mašine, i verujemo da će to da se pokaže kao dobra tehnologija za njihove uslove, rekao je pokrajinski sekretar.
Deril Vejd Svonepul (Daryl Wade Swanepoel) predsednik Naprednog biznis foruma koji je na čelu delegacijeRepublike Južne Afrike izjavio je da je svrha njihove posete konkretizacija saradnje između provincije Limpopo, sa opštinom Tulamela, i Vojvodine.
Naš cilj jeste da razvijemo klastersku, poljoprivrednu proizvodnju na obostranu korist. Naša zemlja trenutno prolazi reformu u oblasti zemljišta i vlasništva zemljišta koje je dugo bilo nedostupno većinskom stanovništvu i mi ovde zapravo tražimo vašu stručnost, stručnost ljudi koji poseduju višegodišnje iskustvo u poljoprivredi kako bi mogli da nam pomognu u napretku, rekao je Svonepul.
Želimo da povećamo zaposlenost, zatim da proizvodnju komercijalizujemo jer se ona danas uglavnom svodi na male farme. Ovaj projekat će biti kao inkubator za sve buduće ideje i projekte, dodaje on.
Bugarski je napomenuo da je ovim učinjen nov korak u saradnji naše pokrajine i južnoafričke provincijom Limpopo. Tokom sastanka on je predstavio našu pokrajinu, te istakao da ona predstavlja najrazvijeniji deo zemlje u privrednom smislu i da pokriva 35 procenata ukupnog izvoza Republike Srbije, kao i da ima 1,2 miliona hektara plodnog zemljišta. Kako je istakao, Vojvodina je u proteklih deset godina radila na privlačenju investicija, te da je 45 odsto ukupnih stranih investicija Srbije realizovano u Vojvodini. Na taj način privučeno je preko 7 milijardi evra u poslednjih deset godina .
Pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj Vladimir Pavlov je istakao značaj saradnje na polju nauke, obrazovanja i tehnologije, kao i značaj u oblasti poljoprivrede ističući pri tom da je na Univerzitetu u Novom Sadu prvi fakultet bio Poljoprivredni, te da njegovo iskustvo od 60 godina govori o stepenu razvijenosti ove oblasti u Vojvodini.
Bugarski je istakao da je u osnovi svega obrazovanje zbog čega je i rešio da podrži ovaj projekat gde su nauka i obrazovanje povezani sa poljoprivrednom. Poljoprivreda, prehrambena industrija i industrija pića čine 40 odsto BDP zemlje, tako da nismo samo orjentisani na osnovnu poljoprivredu nego i na prehrambenu industriju.
Na sastanku je direktor Bipom Klastera Milivoj Stojanović predstavio prezentaciju pilot projekta agroindustrijskog klastera u opštini Tulamela iz provincije Limpopo.
Sastanku su prisustvovali i ambasador i načelnik odeljenja Ministarstva spoljnih poslova za saradnju sa Afrikom i Bliskim istokom, predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za međuregionalnu saradnju i loklanu samoupravu, Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada, Regionalne agencije za razvoj „Alma Mons“, kao i gradonačelnica opštine Tulamela, predstavnici ministarstva za poljoprivredu i razvoj Južnoafričke Republike, kao i Fakulteta za poljoprivredu provincije Limpopo.