Novim zakonom o komasaciji postigla bi se intenzivna poljoprivredna proizvodnja u FBiH

Bez autora
Oct 26 2015

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH, prema predloženom dnevnom redu, sutra će na sjednici razmatrati Prijedlog zakona o komasaciji. Komasacija poljoprivrednog i drugih zemljišta je integralna i kompleksna tehničko-pravna mjera kojom se vrši grupisanje zemljišta stvaranjem većih, geometrijski pravilnih zemljišnih parcela uz istovremeno izvođenje radova na njegovom uređenju. Komasacija se provodi isključivo na dobrovoljnom principu, a učesnici moraju biti vlasnici zemljišta. Važeći Zakon o komasaciji naslijeđen od SRBiH ne odgovara novoj agrarnoj politici čiji je cilj poboljšanje radnih uslova poljoprivrednih proizvođača i konkurentnost poljoprivrednih proizvoda na danas sve zasićenijem i zahtjevnijem evropskom tržištu, izjavio je u razgovoru za Fenu pomoćnik direktora za premjer, kartografiju i komasaciju zemljišta Federalne uprave za geodetske i imovinskopravne poslove Eldin Ðonlagić.

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH, prema predloženom dnevnom redu, sutra će na sjednici razmatrati Prijedlog zakona o komasaciji.

Komasacija poljoprivrednog i drugih zemljišta je integralna i kompleksna tehničko-pravna mjera kojom se vrši grupisanje zemljišta stvaranjem većih, geometrijski pravilnih zemljišnih parcela uz istovremeno izvođenje radova na njegovom uređenju.

Komasacija se provodi isključivo na dobrovoljnom principu, a učesnici moraju biti vlasnici zemljišta.

- Važeći Zakon o komasaciji naslijeđen od SRBiH ne odgovara novoj agrarnoj politici čiji je cilj poboljšanje radnih uslova poljoprivrednih proizvođača i konkurentnost poljoprivrednih proizvoda na danas sve zasićenijem i zahtjevnijem evropskom tržištu - izjavio je u razgovoru za Fenu pomoćnik direktora za premjer, kartografiju i komasaciju zemljišta Federalne uprave za geodetske i imovinskopravne poslove Eldin Ðonlagić.

Situacija u Federaciji je, kaže, takva da su parcele poljoprivrednog zemljišta usitnjene, često bez pristupnih putova, bez sistema za savremeno navodnjavanje i odvodnjavanje i često bez riješenih vlasničkih odnosa. Takvo stanje umanjuje interesovanje za ulaganje u poljoprivrednu proizvodnju, kako domaćih, tako i stranih investitora.

- Primjenom novog zakonskog rješenja bilo bi omogućeno formiranje parcela poljoprivrednog zemljišta s uređenom mrežom puteva i s hidromelioracionim sistemom za navodnjavanje i odvodnju viška vode, čime bi se postigla intenzivna poljoprivredna proizvodnja – rekao je Đonlagić.

Isto tako, bilo bi omogućeno formiranje porodičnih poljoprivrednih imanja s  rentabilnom poljoprivrednom proizvodnjom, što trenutno nije moguće zbog malih i razbacanih proizvodnih parcela.

- Usitnjenost parcela poljoprivrednog zemljišta predstavlja veliki problem i jedini način njihovog okrupnjavanja i uređenja jeste komasacija. Međutim možda bi u budućnosti trebalo razmišljati i o promjeni zakona o nasljeđivanju po uzoru na neke zemlje npr. Norveška, gdje se poljoprivredne parcele ne mogu dijeliti ni postupkom nasljedstva, a ni prodaje, već mora ostati kao cjelina, odnosno može ga naslijediti ili kupiti samo jedna osoba – mišljanja je Đonlagić.

Predloženi Prijedlog zakona o komasaciji bazira se na principu dobrovoljnosti - budući je uvjet za pokretanje postupka da se referendumom 80 posto vlasnika zemljišta izjasni „za“.

Postupak, objašnjava, provodi Komisija za komasacije nizom postupaka i radnji propisanih ovim zakonom, pri čemu se u najvećoj mogućoj mjeri nastoji ispoštovati volja učesnika. Svaka faza pri provođenju komasacije rezultira izlaganjem na javni uvid učesnicima komasacije uz mogućnosti korekcija predloženih rješenja ukoliko neki od učesnika nije zadovoljan.

- Novina u predloženom zakonu jest da se komasacijom zemljišta rješava  pitanje staračkih domaćinstava čiji su članovi fizički nesposobni voditi svoja poljoprivredna domaćinstva, odnosno baviti se poljoprivrednom proizvodnjom čije zemljište u postupku komasacije država može otkupiti ili preuzeti, a njima osigurati egzistenciju – istakao je Đonlagić.

Formiranjem parcela poljoprivrednog zemljišta postupkom komasacije u Federaciji BiH bili bi po njegovim riječima stvoreni preduvjeti za rentabilnu poljoprivrednu proizvodnju konkurentnu zemljama u susjedstvu.

Komasacija se prvenstveno izvodi u ravničarskim krajevima, međutim, može se provoditi i u brdsko-planinskim terenima, visoravnima i slično gdje su npr. za uzgoj stoke potrebne velike površine.

- Ozbiljnije ulaganje u komasaciju zemljišta omogućilo bi otvaranje značajnog broja radnih mjesta, a ne treba zanemariti ni mogućnosti finansiranja preko Evropskog fonda za usmjerenje i garancije za poljoprivredu reguliše i unapređenje prilagođavanja i razvoja ruralnih područja – istakao je u razgovoru za Fenu pomoćnik direktora za premjer, kartografiju i komasaciju zemljišta Federalne uprave za geodetske i imovinskopravne poslove Eldin Ðonlagić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik