Pomoć iz EU, šansa i izazov za stočare

Bez autora
Feb 09 2015

U narednih šest godina, poljoprivrednici iz Srbije moći će da konkurišu za 175 miliona evra bespovratne pomoći koju im daje Evropska unija. Iako žele da proširu proizvodnju, stočari strahuju od novog zaduživanja. Očekuju pomoć države kako bi mogli da konkurišu evropskom poljoprivredniku. Slobodan Ilić iz Majura, kod Šapca, na farmi gaji 36 muznih krava, i dnevno mlekari isporuči više od 450 litara mleka. Želi da proširi proizvodnju, ali u staroj štali, kaže, nema mesta za nova grla, niti sredstva za izgradnju većeg savremenog objekta. Projekat koji treba da prati farmu od 50 muznih krava, gde je plato za čvrst stanjak, gde su cisterne, septičke jame, osočne jame, gde je potreba mehanizacija koja to sve prati, podčinkovane cisterne, prikolice, mali utovarivači, to košta oko 200.000 evra, kaže Ilić.

Pomoć iz EU, šansa i izazov za stočareU narednih šest godina, poljoprivrednici iz Srbije moći će da konkurišu za 175 miliona evra bespovratne pomoći koju im daje Evropska unija. Iako žele da proširu proizvodnju, stočari strahuju od novog zaduživanja. Očekuju pomoć države kako bi mogli da konkurišu evropskom poljoprivredniku.

Slobodan Ilić iz Majura, kod Šapca, na farmi gaji 36 muznih krava, i dnevno mlekari isporuči više od 450 litara mleka. Želi da proširi proizvodnju, ali u staroj štali, kaže, nema mesta za nova grla, niti sredstva za izgradnju većeg savremenog objekta.

"Projekat koji treba da prati farmu od 50 muznih krava, gde je plato za čvrst stanjak, gde su cisterne, septičke jame, osočne jame, gde je potreba mehanizacija koja to sve prati, podčinkovane cisterne, prikolice, mali utovarivači, to košta oko 200.000 evra", kaže Ilić

U ukupnoj proizvodnji mleka i junećeg mesa u Srbiji, najviše je malih farmera koji imaju do devet grla. Da bi pospešili proizvodnju i kvalitet proizvoda očekuju pomoć države i stručnjaka.

"Proširio bih proizvodnju, kada bi država ozbiljno stala iza nas sitnih, malih proizvođača. Moj đed je imao dve krave, živeo od toga, školovao, a ja sad sa pet ne mogu, imam troje dece i ne mogu da sastavim kraj sa krajem", kaže Vladimir Ostojić iz Majura.

Na novac iz predpristupnih fondova EU, poljoprivednici mogu da računaju tek pošto ulože svoja sredstva.

"Ako je rečeno 40 odsto, da to odmah bude smanjeno u samom startu. Ja se plašim da mnogi ne podignu kredite, pa im ne bude refundirano, nađe se neka začkoljica - nije urađeno po programima i standarima EU... Šta ćemo onda da uradimo", pita se Slobodan Ilić.

Pravo na sufinasiranje projekata u iznosu do 70 odsto imaju i uzgajivači svinja. Na gazdinstvu Dragana Stankovića iz Zminjaka, jedan savremeni objekat za 150 tovljenika već nekoliko godina je prazan.

"Mi jednostavno ni na kakav način ne možemo konkurisati evropskom seljaku. Iako mi 50 odsto daju bespovratnih sredstava, bilo kome od nas, nije sporno, ali ta će se sredstva ispotiti sa ovakvom politikom koja se vodi u stočarskoj proizvodnji", smatra Stanković.

Da bi pokrenuli proizvodnju hrane po Evropskim propisima, u konkurisanju i osmišljavanju projekata poljoprivrednicima će pomoći savetodavne stručne službe.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik