Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković izjavila je danas da je stručna Radna grupa predložila da dozvoljeni nivo aflatoksina M1 u mleku bude 0,25 mikrograma po litru, što je dva puta rigoroznije od međunarodno priznatog standarda. Bogosavljević-Bošković je rekla da je taj predlog donet na osnovu stručnog mišljenja vodećih institucija u oblasti zdravlja i bezbednosti hrane, u prvom redu Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut". Ona je istakla da je mleko i sa tim novim nivoom aflatoksina apsolutno zdravstveno bezbedno. Novi nivo je dva puta rigorozniji od međunarodno priznatog standarda, od 0,5 mikrograma, koji važi u tri četvrtine sveta i zemljama poput SAD, Kine, Rusije, većine zemalja Latinske Amerike i Azije, precizirala je Bogosavljević-Bošković.
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković izjavila je danas da je stručna Radna grupa predložila da dozvoljeni nivo aflatoksina M1 u mleku bude 0,25 mikrograma po litru, što je dva puta rigoroznije od međunarodno priznatog standarda.
Bogosavljević-Bošković je u izjavi agenciji Tanjug rekla da je taj predlog donet na osnovu stručnog mišljenja vodećih institucija u oblasti zdravlja i bezbednosti hrane, u prvom redu Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
Ona je istakla da je mleko i sa tim novim nivoom aflatoksina apsolutno zdravstveno bezbedno.
Novi nivo je dva puta rigorozniji od međunarodno priznatog standarda, od 0,5 mikrograma, koji važi u tri četvrtine sveta i zemljama poput SAD, Kine, Rusije, većine zemalja Latinske Amerike i Azije, precizirala je Bogosavljević-Bošković.
Ministar poljoprivrede je podsetila da je pomenutu Radnu grupu formirala Vlada Srbije, kako bi dodatno zaštitila primarne proizvođače mleka, a to telo čine stručnjaci iz oblasti bezbednosti hrane, javnog zdravlja i resornih institucija.
Bogosavljević-Bošković je napomenula da su resorno ministarstvo i Vlada Srbije uveli niz mera kako bi zaštitili proizvođače mleka, posebno male, sa jednom do devet krava, koji čine 97 odsto farmi u Srbiji.
Prema njenim rečima, oni su posebno pogođeni trgovinskim sporom između EU i Ruske Federacije, pa je Vlada Srbije uvela prelevmane na uvoz mleka i mlečnih proizvoda i intervenisala otkupom tržišnih viškova mleka.
Bogosavljević-Bošković je dodala da je Ministarstvo poljoprivrede u obavezi da poštuje preporuku stručne Radne grupe i da će ta odluka stupiti na snagu usvajanjem odgovarajućih pravilnika.