Predstavljeni rezultati konferencije o klimi – COP 21

Bez autora
Dec 21 2015

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije izjavila je da je Konferencija UN o promeni klime, koja je održana u Parizu, predstavljala prekretnicu u kreiranju budućnosti naše planete. Ona je na konferenciji za novinare na temu "Rezultati i perspektive budućnosti nakon konferencije o klimatskim promenama COP 21", istakla da ishod skupa predstavlja veliki ispit ne samo za oblast klimatskih promena, već i međunarodnih odnosa. Prema njenim rečima, s obzirom na to da je Sporazum u Parizu postignut i da ga je usvojilo 195 država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime, evidentno je da su ovi ispiti uspešno položeni. Ona je istakla da su aktivnosti Vlade Francuske poslednjih godinu dana predstavljale važan faktor za postizanje ovog sporazuma, i ponovila da usvajanje ovog dokumenta iz Pariza predstavlja prekretnicu u kreiranju budućnosti naše planete.

Predstavljeni rezultati konferencije o klimi – COP 21Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković izjavila je danas da je Konferencija UN o promeni klime, koja je održana u Parizu, predstavljala prekretnicu u kreiranju budućnosti naše planete.

Bogosavljević-Bošković je na konferenciji za novinare na temu "Rezultati i perspektive budućnosti nakon konferencije o klimatskim promenama COP 21", istakla da ishod skupa predstavlja veliki ispit ne samo za oblast klimatskih promena, već i međunarodnih odnosa.

Prema njenim rečima, s obzirom na to da je Sporazum u Parizu postignut i da ga je usvojilo 195 država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime, evidentno je da su ovi ispiti uspešno položeni.

Ona je istakla da su aktivnosti Vlade Francuske poslednjih godinu dana predstavljale važan faktor za postizanje ovog sporazuma, i ponovila da usvajanje ovog dokumenta iz Pariza predstavlja prekretnicu u kreiranju budućnosti naše planete.

Takođe, Bogosavljević-Bošković je rekla da usvajanje tog dokumenta ukazuje i na spremnost na ograničenje rasta globalne srednje temperature značajno ispod dva stepena Celzijusa, sa tendencijom ograničenja na 1,5 stepeni.

Ona je podsetila na to da je Srbija ovu potrebu prepoznala i u junu dostavila svoje ciljeve smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, čime je među prvih 10 država u svetu i prva u regionu pokazala političku spremnost da doprinosi globalnim ciljevima borbe protiv klimatskih promena, ali i uspehu konferencije u Parizu.

Prema njenim rečima, smanjenje emisija za 9,8 odsto do 2030. godinu u odnosu na emisije 1990. godine, a koji je nacionalno utvrđeni cilj smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, usvajanjem Sporazuma iz Pariza postaje obaveza Srbije prema međunarodnoj zajednici.

U planu je, kako je navela, izrada strategije borbe protiv klimatskih promena, sa akcionim planom, koja će početi u prvoj polovini sledeće godine i trajati dve godine u saradnji sa Delegacijom EU u Srbiji.

Bogosavljević-Bošković je istakla da će Strategija biti zvanični dokument Srbije do kraja 2019. godine, što će Srbiji obezbediti ispunjenje i obaveza iz Sporazuma, koja se tiče dostavljanja revizije ciljeva smanjenja emisija do 2020. godine.

Ambasador Francuske u Srbiji Kristin Moro ukazala je na važnost održane konferencije o klimatskim promenama, i naglasila da je po prvi put donet pravno obavezujući akt, ali da nas čeka dug put u sprovođenju i implementaciji svega što je dogovoreno, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik