Problemi pčelara u Kantonu Sarajevo

Bez autora
Oct 19 2014

Jesenji sajam pčelarstva na Ilidži koji je organizovalo Udruženje pčelara Behar je završen ali problemi pčelara su ostali. Ovo Udruženje aktivno djeluje sedam godina i nastoji materijalno pomoći svoje članove, ali ih i educirati kroz seminare i okrugle stolove. Kako naglašava predsjednik Hajrudin Džebo malo je podrške Kantona Sarajevo, kao i drugih nivoa vlasti. Jedino Općina Ilidža ima razumijevanja za njihove probleme i nastoji da ih finansijski podrži. Međutim, to nisu jedini problemi profesionalnih pčelara koji žive od ove poljoprivredne djelatnosti. Najviše ih pored nebrige vlasti, boli nepravedna isplata poticaja i korupcija u ovoj oblasti, kao i minimalna cijena meda koja im se pri otkupu nudi za njihov vrhunski proizvod.

Problemi pčelara u Kantonu SarajevoJesenji sajam pčelarstva na Ilidži koji je organizovalo Udruženje pčelara Behar je završen ali problemi pčelara su ostali. Ovo Udruženje aktivno djeluje sedam godina i nastoji materijalno pomoći svoje članove, ali ih i educirati kroz seminare i okrugle stolove.

Kako naglašava predsjednik Hajrudin Džebo malo je podrške Kantona Sarajevo, kao i drugih nivoa vlasti. Jedino Općina Ilidža ima razumijevanja za njihove probleme i nastoji da ih finansijski podrži. Međutim, to nisu jedini problemi profesionalnih pčelara koji žive od ove poljoprivredne djelatnosti. Najviše ih pored nebrige vlasti, boli nepravedna isplata poticaja i korupcija u ovoj oblasti, kao i minimalna cijena meda koja im se pri otkupu nudi za njihov vrhunski proizvod.

Nebriga vlasti

- Ministarstvo poljoprivrede FBiH godinama sa svojim ministrima unazađuje pčelarstvo i umjesto da nam pomaže uništava našu djelatnost. U tome se posebno istakao posljednji ministar koji se pobrinuo da nam se uskrate pticaji i još više oteža naš opstanak u ovoj izuzetno teškoj godini kada su nam loše vrijeme i poplave nanijele ogromnu štetu. Od nas se traži da otkupnim stanicama predamo osam kilograma meda po košnici i to po cijeni od 7 KM što je nemoguće i ekonomski neisplativo. To je čista ucjena i mi naš proizvod nećemo prodavati ispod 16 KM jer znamo kakav je kvalitet našeg meda, navodi Džebo.

Iz Udruženja Behar ukazuju da se na ovaj način pospješuju trgovački lobiji koji med sumnjivog kvaliteta uvoze iz Argentine, Brazila, Rusije, Kine i drugih država. U svemu tome najviše zarađuju punionice ovog meda u našoj zemlji, a što je još gore njihovi vlasnici ostvaruju  poljoprivredne poticaje, dok direktni  proizvođači to ne mogu.

- Mi se ne možemo samostalno izboriti i to bi trebale uraditi poljoprivredne inspekcije i institucije za provjeru kvaliteta hrane, ali i nadležna tužilaštva. Da bi se mogla stvoriti jasna slika u ovoj oblasti morala bi se oformiti adekvatna komisija na nivou države koja bi sve ispitala, popisala svakog  proizvođača i broj košnica i utvrdila šta se tačno dešava u pčelarstvu BiH. Vjerujem da bi se tako eliminisale zloupotrebe i spasili proizvođači. Dok se to ne desi mi ćemo nastaviti da se odričemo poticaja, ali ne znamo do kada ćemo trpjeti nepravdu, poručuje Džebo.

Loša sezona

Pčelari ne pamte lošiju sezonu, a meda je manje ove godine tri do pet puta. Da nije bilo rekordne prošlogodišnje proizvodnje ne bi se imalo šta prodavati na sajmovima, žale se  ilidžanski pčelari. Ipak ne gube nadu da će za njih doći bolja vremena i da će se znati cijeniti njihov ogroman trud i vrhunski proizvod čiji je dobar kvalitet potvrdila i Evropska unija.

- Cijene našeg meda se kreću od 16 do 25 maraka, ali to nije mnogo kada se zna da smo mi direktni proizvođači i samo prodajemo proizvod koji je vrhunskog kvaliteta. Poznati smo po tome što selimo naše pčele i tražimo ljekovito medonosno bilje širom BiH, pa je Općina Ilidža na prvom mjestu po 6.000 selećih košnica. Naši pčelari većinu meda prodaju kod kuće i samo svoje proizvode izlažu na Ilidžanskom sajmu pčelarstva i nigdje više, tvrdi Džebo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik