Proizvođači mleka očekuju nove podsticaje

Bez autora
Dec 18 2016

Država i dalje razmatra da li će ukinuti zaštitne mere na uvoz mleka i mlečnih proizvoda iz Evropske unije. Stočari se nadaju da će one ostati na snazi, a ako budu ukinute da će im država pomoći da opstanu. Prelevmani ili uvozne takse, koje su uvedene pre godinu i po dana su od 10 do 20 dinara za mleko i 10 do 30 dinara za kiselo-mlečne proizvode. Ima li još načina da se pomogne proizvođačima mleka i šta oni predlažu? Porodica Plavšić ima 140 goveda, od toga je 50 krava muzara koje dnevno daju oko 1.000 litara mleka. U mlekari dnevno proizvedu više od tone sira. Na tržištu su ih, kažu, do sada održali prlevmani. Očekujem da nas država neće ostaviti na cedilu, kompletno stočare, jer će povećati najverovatnije davanja po grlu umatičenom kao i premiju i tako će se ublažiti bol i svi stočari ćemo ostati, a biće zaštićene i mlekare, kaže poljoprivrednica iz Iđoša Bojka Plavšić.

Proizvođači mleka očekuju nove podsticajeDržava i dalje razmatra da li će ukinuti zaštitne mere na uvoz mleka i mlečnih proizvoda iz Evropske unije. Stočari se nadaju da će one ostati na snazi, a ako budu ukinute da će im država pomoći da opstanu. Prelevmani ili uvozne takse, koje su uvedene pre godinu i po dana su od 10 do 20 dinara za mleko i 10 do 30 dinara za kiselo-mlečne proizvode. Ima li još načina da se pomogne proizvođačima mleka i šta oni predlažu?

Porodica Plavšić ima 140 goveda, od toga je 50 krava muzara koje dnevno daju oko 1.000 litara mleka. U mlekari dnevno proizvedu više od tone sira. Na tržištu su ih, kažu, do sada održali prlevmani.

"Očekujem da nas država neće ostaviti na cedilu, kompletno stočare, jer će povećati najverovatnije davanja po grlu umatičenom kao i premiju i tako će se ublažiti bol i svi stočari ćemo ostati, a biće zaštićene i mlekare", kaže poljoprivrednica iz Iđoša Bojka Plavšić.

Asocijacija poljoprivrednika smatra da bi stočarima pomoglo ukoliko bi država donela Zakon o mleku, otvorila dugo najavljivanu referentnu laboratoriju za kontrolu mleka.

"Između ostalog smo sigurni da se mora uraditi i promeniti rasni sastav našeg stočarstva da se da više akcenat na proizvodnju mesa a ne samo mleka. Sigurni smo da se još može, ono što važi za sve poljoprivrednike to je i da se gorivo koje se koristi u poljoprivredi da bude jeftinije", ističe Miroslav Kiš iz Asocijacije poljoprivrednika.

Takse na uvoz mleka iz Unije domaće proizvođače štite još 15 dana.

"Mi kao država moramo vrlo brzo u narednih nekoliko dana da donesemo tu odluku, analziramo stanje, situacija je mnogo bolja nego pre godinu dana kada su oni uvođeni", smatra ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.

Nadležni obećavaju da će odluka biti doneta u interesu mlekarskog sektora.

"Imamo uvek dva alata na raspolaganju - jedan je finansijski, drugi administartivni. Imamo pravo po SSP-u ukoliko su znatno narušeni odnosi na tržištu, uz obrazložen predlog, da uvedemo opet zaštitne mere ako to bude potrebno", dodaje Nedimović.

Za sada se zna da će država stočarima iduće godine pomoći sa 5.000 dinara po grlu za priplodne krave. Premije za mleko će ipak ostati sedam dinara po litru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik