Sunčani dani izmamili su na plodne njive Srpske ratare koji užurbano odsijecaju brazde i privode kraju jesenju sjetvu, a prema procjenama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, ozimim ratarskim kulturama biće zasijano 61.400 hektara. Iz Ministarstva ističu da se ove godine očekuje više oranica pod pšenicom nego što je to bilo lani. Obim površina pod pšenicom u jesenjoj sjetvi procjenjuje se na oko 35.000 hektara, što predstavlja povećanje za 17 odsto u odnosu na sjetvu hljebnog žita u 2014. godini, rekli su u resornom ministarstvu. Dodaju da će na preostalim površinama biti zasijani ječam, tritikale i krmno bilje. Ukoliko vremenski uslovi to budu dozvoljavali, očekujemo prinose od četiri tone po hektaru za pšenicu i ječam, odnosno pet tona za tritikale, rekli su u ministarstvu. Naglašavaju da su cijene repromaterijala ove godine nešto niže u odnosu na prošlu.
Sunčani dani izmamili su na plodne njive Srpske ratare koji užurbano odsijecaju brazde i privode kraju jesenju sjetvu, a prema procjenama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, ozimim ratarskim kulturama biće zasijano 61.400 hektara.
Iz Ministarstva ističu da se ove godine očekuje više oranica pod pšenicom nego što je to bilo lani.
- Obim površina pod pšenicom u jesenjoj sjetvi procjenjuje se na oko 35.000 hektara, što predstavlja povećanje za 17 odsto u odnosu na sjetvu hljebnog žita u 2014. godini - rekli su u resornom ministarstvu. Dodaju da će na preostalim površinama biti zasijani ječam, tritikale i krmno bilje.
- Ukoliko vremenski uslovi to budu dozvoljavali, očekujemo prinose od četiri tone po hektaru za pšenicu i ječam, odnosno pet tona za tritikale - rekli su u ministarstvu. Naglašavaju da su cijene repromaterijala ove godine nešto niže u odnosu na prošlu.
- Direktni troškovi sjetve pšenice u odnosu na cijene repromaterijala procijenjeni su na oko 1.200 KM po hektaru - istakli su u ministarstvu.
Dodaju da je najveći procenat realizacije sjetve zabilježen u regijama Trebinja i Bijeljine, više od 60 odsto, dok je u regiji Banjaluke zasijano samo 20 odsto planiranih sjetvenih površina.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković rekao je da su ratarima ovih dana pune ruke posla, te da je sjetva hljebnog žita u punom jeku.
- Prema našim podacima, do sada je pšenicom zasijano više od 60 odsto planiranih površina. Očekujem da će ovih dana sjetva biti završena s obzirom na to da i vrijeme ide na ruku poljoprivrednicima - kazao je Marinković.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić ističe da je na semberskim poljima do sada zasijano više od polovine planiranih površina.
- Vrijeme je dobro, sunca i vlage ima dovoljno, tako da ćemo u narednoj sedmici sjetvu pšenice i ječma privesti kraju - kazao je Maletić i naglasio da se u Semberiji sije oko 20 odsto ukupnih sjetvenih površina pod pšenicom.
Sjetvu pšenice i ostalih ozimih kultura prolongirala je kiša, koja je polovinom prošlog mjeseca prekinula berbu kukuruza u većini krajeva Srpske i tako spriječila sjetvu na parcelama pod kukuruzom.
Ozimi grašak
Ratari u RS sve više su zainteresovani za sjetvu ozimog graška koji se koristi za silažu, kao i graška zrnaša.
- Mnogi se odlučuju za sjetvu ozimog graška u kombinaciji sa nekim drugim ozimim kulturama, jer je on pogodan za pravljenje kvalitetne silaže - rekao je Stojan Marinković.