Ratari do sredine marta dobijaju 35 miliona KM

Bez autora
Feb 15 2016

Poljoprivrednici u RS odustali su od najavljenog protesta, jer im je resorno ministarstvo obećalo isplatu duga za podsticaje od 35 miliona maraka u naredna dva mjeseca. Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača - mljekara RS rekao je da su se poljoprivrednici na sastanku održanom tokom vikenda dogovorili da najavljenih protesta ipak ne bude do daljeg, nakon što su im predsjednik RS i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede čvrsto obećali isplatu zaostalog duga do sredine marta. Isplata bi trebalo da počne već ove sedmice, tako da nema razloga za proteste.

Ratari do sredine marta dobijaju 35 miliona KMPoljoprivrednici u RS odustali su od najavljenog protesta, jer im je resorno ministarstvo obećalo isplatu duga za podsticaje od 35 miliona maraka u naredna dva mjeseca.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača - mljekara RS Vladimir Usorac rekao je da su se poljoprivrednici na sastanku održanom tokom vikenda dogovorili da najavljenih protesta ipak ne bude do daljeg, nakon što su im predsjednik RS Milorad Dodik i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stevo Mirjanić čvrsto obećali isplatu zaostalog duga do sredine marta.

- Isplata bi trebalo da počne već ove sedmice, tako da nema razloga za proteste. Očekujemo da nam prva polovina duga bude isplaćena u februaru, a druga do sredine marta. Nadležni su shvatili u koliko teškoj situaciji se nalaze seljaci, odnosno poljoprivrednici i da je proljećna sjetva pod znakom pitanja bez tog novca koji nam duguje ministarstvo - rekao je Usorac.

Uvjeren je da isplata duga neće izostati.

- Siguran sam da će novac "leći" na naše račune. U naredna dva mjeseca dobićemo 35 miliona maraka - kaže Usorac.

Poljoprivrednik iz Lijevča polja Duško Banjac ističe da se proizvođači u agrosektoru suočavaju sa vrlo teškom finansijskom situacijom da se 90 odsto njih mora zadužiti kod banaka i poljoprivrednih apoteka prije proljećne sjetve.

- Poljoprivrednicima je možda najteže u posljednjih deset godina. Cijene povrća i voća su niske, a sadni materijal je skup. Mnogi će morati sjetvu započeti sa zaduženjem - priča Banjac i dodaje da polaže nadu u isplatu duga do početka sjetve kukuruza.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić strahuje da bi obećani novac mogao izostati, što bi zemljoradnike bacilo na dno.

- Nisam siguran da će nam biti isplaćeno sve što je obećano, a novac koji nam duguju pokriva od 50 do 70 odsto troškova proljećne sjetve. Krediti koji nam se nude su veoma nepovoljni, sa kamatnim stopama od deset do 20 odsto i ako država ne ispuni obećanje i ne uzme nas u svoje ruke, sigurno propadamo. Obični seljak će ili morati raditi nešto drugo ili crknuti od gladi - kaže Maletić.

Poljoprivredni proizvođači u RS posljednji novac na ime podsticaja dobili su u novembru prošle godine za maj 2015. godine. U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da će dug biti isplaćen u skladu sa postignutim dogovorom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik