Za stvaranje povoljnijeg okruženja za poljoprivrednu proizvodnju i nesmetan izvoz hrane potrebno je usvojiti pripremljene zakone o hrani, veterinarstvu i poljoprivredi, donijeti strateški plan ruralnog razvoja na nivou BiH, izvršiti poljoprivredni popis u BiH, uvesti plavi dizel za poljoprivredne proizvođače u BiH i uspostaviti proceduru upisa biljnih sorti na sortnu listu, navedeno je u informaciji o problemima u poljoprivredi koju je usvojila Vlada FBiH te uputila inicijativu Vijeću ministara za stvaranje povoljnijeg okruženja. Kada je riječ o izvozu hrane životinjskog porijekla na tržište EU, BiH trenutno ispunjava uslove za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda, meda i ribe, ali je potrebno i dalje raditi na uspostavljanju sistema službenih kontrola hrane i hrane za životinje.
Za stvaranje povoljnijeg okruženja za poljoprivrednu proizvodnju i nesmetan izvoz hrane potrebno je usvojiti pripremljene zakone o hrani, veterinarstvu i poljoprivredi, donijeti strateški plan ruralnog razvoja na nivou BiH, izvršiti poljoprivredni popis u BiH, uvesti plavi dizel za poljoprivredne proizvođače u BiH i uspostaviti proceduru upisa biljnih sorti na sortnu listu, navedeno je u informaciji o problemima u poljoprivredi koju je usvojila Vlada FBiH te uputila inicijativu Vijeću ministara za stvaranje povoljnijeg okruženja.
Kontrole
Kada je riječ o izvozu hrane životinjskog porijekla na tržište EU, BiH trenutno ispunjava uslove za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda, meda i ribe, ali je potrebno i dalje raditi na uspostavljanju sistema službenih kontrola hrane i hrane za životinje.
- Potrebni su sistemski zakoni koji će moći odgovoriti na zahtjeve EU i domaćih proizvođača i potrošača. Entitetski ministri poljoprivrede u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa usaglasili su zakone o hrani, veterinarstvu i poljoprivredi te se nadamo da će ih uskoro razmatrati Vijeće ministara BiH, jer od usvajanja ovih zakona ovisi budućnost izvoza proizvoda životinjskog porijekla u EU, kazao je za Oslobođenje Šemsudin Dedić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH.
Kako je navedeno u inicijativi, da bi sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja bio uključen u IPA II i IPARD, potrebno je izraditi strateški plan ruralnog razvoja na nivou BiH.
Popis
- Usvajanjem strateškog plana ruralnog razvoja BiH do kraja januara 2017. godine BiH poljoprivrednici iz BiH dobili bi mogućnost da povlače sredstva iz IPA II i IPARD II, kazao je Dedić.
Kako je navedeno, naša zemlja bi u okviru IPARD-a i drugih akcija vezanih za sektor poljoprivrede (veterinarstvo, sigurnost hrane, zaštita zdravlja bilja) u razdoblju 2018-2020. godina mogla dobiti između 70 i 90 miliona eura bespovratnih EU sredstava.
Također, bilo je riječi o neophodnosti provođenja poljoprivrednog popisa u BiH, ali i rješavanja pitanja u vezi s upisom sorti na sortnu listu Bosne i Hercegovine, te je ukazano na potrebu formiranja zajedničke komisije za sorte, a njen zadatak je postupak upisa sorte u sortnu listu i održavanje sorte.