Sa 450.00 RSD do jedinih bukovača u Jagodini

Bez autora
Jan 27 2016

Goran Jevremović iz Ribara kod Jagodine jedini je gljivar u jagodinskoj opštini. On je pre osam godina napustio jagodinski "Žitomlin", uzeo socijalni program od 450.000 dinara, a novac uložio u objekat i opremu za uzgajanje pečuraka. Plastenik od 60 kvadrata od leksana sa izolacijom od stiropora i metalnom konstrukcijom postavio je u dvorištu porodične kuće. Kasnije je izolaciju poboljšao specijalnom vunom i folijom. On trenutno ima 200 džakova iz kojih izrastaju bukovače, a svaki od njih daje oko pet kilograma pečuraka. Kaže da bi bilo mnogo bolje kada bi gljivare država pomagala, ali je već pet-šest puta njegov zahtev za kredit ili pomoć odbijen, jer su mu rekli da gljivarstvo ne postoji u Srbiji, iako se priznaje kao delatnost prilikom registracije poljoprivrednog gazdinstva.

Sa 450.00 RSD do jedinih bukovača u JagodiniGoran Jevremović iz Ribara kod Jagodine jedini je gljivar u jagodinskoj opštini. On je pre osam godina napustio jagodinski "Žitomlin", uzeo socijalni program od 450.000 dinara, a novac uložio u objekat i opremu za uzgajanje pečuraka.

Plastenik od 60 kvadrata od leksana sa izolacijom od stiropora i metalnom konstrukcijom postavio je u dvorištu porodične kuće. Kasnije je izolaciju poboljšao specijalnom vunom i folijom. Goran trenutno ima 200 džakova iz kojih izrastaju bukovače, a svaki od njih daje oko pet kilograma pečuraka, pišu Večernje novosti.

Jevremović kaže da bi bilo mnogo bolje kada bi gljivare država pomagala, ali je već pet-šest puta njegov zahtev za kredit ili pomoć odbijen, jer su mu rekli da gljivarstvo ne postoji u Srbiji, iako se priznaje kao delatnost prilikom registracije poljoprivrednog gazdinstva.

“Oprema je veoma skupa. Samo ventilacioni sistem i top za raspršivanje vlage koštaju 1.800 evra. Nabavio sam i hladnjaču, tako da pečurke neće da propadaju. Zadovoljan sam zaradom. Bukovaču pakujem u tacne od stiropora i prekrivam ih folijom. Kilogram pečuraka na veliko prodajem po 180 dinara”, kaže Goran.

On dodaje da bukovače uzgaja preko cele godine, a jedan džak može da se "eksploatiše" dva meseca. Smetaju im samo visoke temperature, zbog čega mu je letos propala cela tura, jer ne postoji način da se objekat ohladi, pa micelijum počinje da kipi i vri u džaku.

Goran micelujum kupuje, a kompost sam pravi od početka. Kada se džak formira najbitnije je da se dobro uradi dezinfekcija slame i da seme bude kvalitetno.

Ovaj vredan domaćin radi i uslužno pakovanje džakova onima koji to ne umeju sami. Nezgodno je jedino kada je kupac daleko od Jagodine, jer je teško da se svi džakovi prevezu. Goran ima i svoje kooperante od kojih otkupljuje pečurke ukoliko oni ne mogu da ih prodaju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik