Setva pšenice kasni, manja ulaganja u agrotehniku

Bez autora
Nov 01 2015

Setva pšenice kasni, česte padavine su zaustavile ulazak mašina u njive. Do sada je posejano oko 350.000 hektara što je oko 60 odsto od plana. I neubrana letina usporava ratare da u optimalnom roku zaseju pšenicu. Poljoprivrednici upozoravaju da će zbog besparice i skupljeg repromaterijala manje uložiti u potrebnu agrotehniku. Od početka oktobra palo je u proseku 76 litara vode po kvadratnom metru, što je za 30 litara više od proseka. Na jugu Bačke čak sto litara. Najpre treba ubrati jesenje useve. Soja nije skinuta kod nas, na tim površinama biće posejana pšenica. Ako vreme dozvoli do petog novembra trebalo bi da završimo setvu pšenice, napominje Miloš Vuković iz zemljoradničke zadruge "Zadrugar" iz Bača. Prošle godine hektar setve pšenice koštao je 35.000 dinara a ove, oko 7.000 dinara više. Pre tri godine pšenicom je bilo zasejano 493.000 hektara, 2013. godine manje za desetak hiljada hektara, prošle godine je ta površina povećana, a slično će biti i ove jeseni.

Setva pšenice kasni, česte padavine su zaustavile ulazak mašina u njive. Do sada je posejano oko 350.000 hektara što je oko 60 odsto od plana. I neubrana letina usporava ratare da u optimalnom roku zaseju pšenicu. Poljoprivrednici upozoravaju da će zbog besparice i skupljeg repromaterijala manje uložiti u potrebnu agrotehniku.

Od početka oktobra palo je u proseku 76 litara vode po kvadratnom metru, što je za 30 litara više od proseka. Na jugu Bačke čak sto litara. Najpre treba ubrati jesenje useve.

"Soja nije skinuta kod nas, na tim površinama biće posejana pšenica. Ako vreme dozvoli do petog novembra trebalo bi da završimo setvu pšenice", napominje Miloš Vuković iz zemljoradničke zadruge "Zadrugar" iz Bača.

Prošle godine hektar setve pšenice koštao je 35.000 dinara a ove, oko 7.000 dinara više. Pre tri godine pšenicom je bilo zasejano 493.000 hektara, 2013. godine manje za desetak hiljada hektara, prošle godine je ta površina povećana, a slično će biti i ove jeseni.

"Planiram da sejem ove godine 15 hektara pšenice. Setva će kasniti, ali se nadam da ću uspeti da posejem. Sejem da bi bio koji dinar i većinom zbog plodoreda", kaže Živko Rastović iz Krnješevaca kod Stare Pazove

Cena pšenice ovih dana, kreće se oko 18 dinara bez PDV-a. Ima je dovoljno na tržištu. Stručnjaci očekuju blagi rast cene krajem godine.

"Poljoprivredni proizvođači koji sada seju pšenicu mogu da očekuju sa aspekta tržišnih dešavanja da cena pšenice bude na sličnom nivou kao ove godine", napominje Žarko Galetin sa Produktne berze iz Novog Sada.

U svetu je proizvedeno oko 730 miliona tona pšenice. Na zalihama je 227 miliona tona, što je dokaz da je svetsko tržište hlebnog žita stabilno.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik