Srbija ostaje bez 10 miliona evra za agrar

Bez autora
Aug 14 2013

Nedostatak sistema za upravljanje evropskim novcem stajao je poljoprivredu ove zemlje gubitka najmanje 10 miliona evra. Srbija je ostala bez 10 miliona evra iz fondova EU namenjenih za povećanje konkurentnosti poljoprivrede i ruralni razvoj, a razlog je nedostatak sastava za upravljanje evropskim novcem. Nedostajuća sredstva za podizanje proizvodnje Srbija može naći u fondovima Europske unije i pružena joj je mogućnost da koristi sredstva iz IPARD fonda, no birokratija je stala na put modernizacije poljoprivrednika u Srbiji, a time i povećanju njihove konkurentnosti. Pre nekoliko godina država je, na primer pokrivala deo troškova za kupovinu mehanizacije, a sada budžetskog novca za modernizaciju poljoprivrede – nema.

Srbija ostaje bez 10 miliona evra za agrarNedostatak sistema za upravljanje evropskim novcem stajao je poljoprivredu ove zemlje gubitka najmanje 10 miliona evra.

Srbija je ostala bez 10 miliona evra iz fondova EU namenjenih za povećanje konkurentnosti poljoprivrede i ruralni razvoj, potvrđeno je za Al Jazeeru iz Evropske komisije u Briselu, a kao razlog naveden je nedostatak sastava za upravljanje evropskim novcem.

Nedostajuća sredstva za podizanje proizvodnje Srbija može naći u fondovima Europske unije i pružena joj je mogućnost da koristi sredstva iz IPARD fonda, no birokratija je stala na put modernizacije poljoprivrednika u Srbiji, a time i povećanju njihove konkurentnosti.

Pre nekoliko godina država je, na primer pokrivala deo troškova za kupovinu mehanizacije, a sada budžetskog novca za modernizaciju poljoprivrede – nema.

Tim sredstvima bilo bi moguće pokriti 50 posto novca koji poljoprivrednik uloži u razvoj.

Srbija je za početak tražila 10 miliona evra, ali su zbog nespremnosti administracije ta sredstva izgubljena.

- Nismo mogli da zaposlimo odgovarajući broj ljudi u agenciji za plaćanje koja se nalazi u Šapcu. To je samo jedan od razloga. Drugi se nalazi u nespremnosti. To nije stvar samo ovog ministarstva, vec i prethodnog, nespremnosti da se ubrzaju, priprema procedura, sistema koji bi opsluživao, samih mera. Jednostavno, zakazali smo u uspostavljanju sistema - priznaje Ognjen Mirić iz Vladine Kancelarije za EU integracije.

Strategija o načinu upravljanja fondovima usvojena je još 2008. godine, ali od tada se nije mnogo odmaknulo i to priznaju i u Ministarstvu poljoprivrede.

- Srbija na nivou cele zemlje nije uspostavila sistem decentralizovanog upravljanja fondovima, odnosno nije dala dokaz da je sama u stanju da vrši aplikacije da sredstva dobije, raspodeli i kasnije ih naplati, a EU ne želi dati nijednog centa dok te dokaze nema sprovedeno formalno i pravno - kaže Danilo Golubović iz Ministarstva poljoprivrede Srbije.

U Beogradu se pravdaju da nisu jedini krivci i tvrde kako je zakazala i birokratija u Briselu koja nije mogla teritorijalno definirati Srbiju.

- Činjenica jeste da će naši poljoprivrednici imati određenih zaostataka, ali to nije krivo Ministarstvo poljoprivrede, nego je to tehnički problem sa strane EU, a ne samo Srbije. Vlada je na vreme reagovala i povećala budžet tako da taj problem ne bi trebalo da bude značajno izražen - dodaje Golubović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik