Srbija započela izvoz žive jagnjadi na tržište Alžira

Bez autora
May 24 2026

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije prof. dr Dragan Glamočić ispratio je sinoć jedan od prvih aviona kojim su živa jagnjad iz Srbije otpremljena ka Alžiru, čime je i zvanično započet izvoz na ovo značajno tržište severne Afrike.

U okviru prve velike isporuke biće realizovano ukupno 10 avionskih letova, a u Alžir će biti transportovano oko 4.200 grla žive jagnjadi sa domaćih farmi.

Reč je o jednom od najzahtevnijih i najvećih organizovanih avionskih izvoza žive stoke iz Srbije u poslednjih nekoliko godina.

Glamočić je tom prilikom istakao da ovaj posao predstavlja veliki uspeh za srpsko stočarstvo, ali i dokaz da Srbija ima kapacitet da realizuje složene izvozne operacije, koje zahtevaju potpunu koordinaciju više institucija i službi.

Ministar je naglasio da je posebno važno što ne izvozimo jagnjetinu, već živu jagnjad, što čitav proces čini mnogo složenijim i zahtevnijim.

Naime, kako je objasnio, potrebno je obezbediti veterinarske uslove, transport, dobrobit životinja, organizaciju utovara i preciznu koordinaciju svih službi kako bi letovi mogli svakodnevno da se realizuju.

On je posebno pohvalio organizaciju čitavog posla i saradnju državnih institucija i izvoznika, ocenivši da je ovo primer kako država, privreda i poljoprivrednici mogu zajedno da urade veliki posao.

Glamočić je ukazao na to da je država obezbedila punu institucionalnu podršku kako bi izvoz mogao da se odvija bez zastoja, i izrazio zahvalnost zaposlenima u veterinarskoj inspekciji, graničnoj službi i carinama, koji će raditi i tokom vikenda, kako bi čitav proces izvoza tekao nesmetano i bez zastoja.

Vlasnik sabirnog centra i firme „Kontakt doo“ Čaba Boršoš naveo je da je organizacija ovakvog izvoza veoma složena jer se u kratkom roku mora pripremiti veliki broj grla za avionski transport.

Jagnjad stižu iz više delova Vojvodine i čitav proces mora biti precizno organizovan – od pripreme grla, veterinarskih kontrola, smeštaja u kaveze, pa do transporta na aerodrom i utovara u avione, naglasio je Čaba.

On je dodao da su partneri iz Alžira zainteresovani za srpsku jagnjad nakon uspešnih isporuka u Libiju i dobrih preporuka za kvalitet domaće proizvodnje, što je velika stvar za Srbiju i naše ovčarstvo.

Prema njegovim rečima, najvažnije je da domaći ljudi imaju siguran otkup i da vide perspektivu da nastave proizvodnju.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik