Srpsko i evropsko mleko u borbi za tržište

Bez autora
Dec 28 2014

Odluka Evropske unije da od sledeće godine farmerima ukine kvote u proizvodnji mleka i tako uvećaju godišnje količine a samim tim i zalihe mleka u prahu i maslaca može, kako tvrde stručnjaci, nepovoljno da utiče na proizvodnju mleka na imanjima naših zemljoradnika. Da bi koliko je moguće spremno dočekali međunarodnu konkurenciju proizvođači moraju što pre da poprave kvalitet mleka. Naši poljoprivrednici proizvode samo trećinu mleka evropskog standarda koje sadrži manje od sto hiljada mikroorganizama u jednom mililitru. Takvo prvoklasno mleko u mlekare stiže uglavnom sa većih farmi. Mi se trudimo da napravimo što bolji kvalitet. Kvalitet mleka je jednostavno plaćen. Mlekare su utvrdile da visokokvalitetno mleko plaćaju sada 40 i 41,5 dinara po litru bez PDV-a, kaže Dragan Radosavljević Petrovčić.

Srpsko i evropsko mleko u borbi za tržišteOdluka Evropske unije da od sledeće godine farmerima ukine kvote u proizvodnji mleka i tako uvećaju godišnje količine a samim tim i zalihe mleka u prahu i maslaca može, kako tvrde stručnjaci, nepovoljno da utiče na proizvodnju mleka na imanjima naših zemljoradnika.

Da bi koliko je moguće spremno dočekali međunarodnu konkurenciju proizvođači moraju što pre da poprave kvalitet mleka.

Naši poljoprivrednici proizvode samo trećinu mleka evropskog standarda koje sadrži manje od sto hiljada mikroorganizama u jednom mililitru. Takvo prvoklasno mleko u mlekare stiže uglavnom sa većih farmi.

"Mi se trudimo da napravimo što bolji kvalitet. Kvalitet mleka je jednostavno plaćen. Mlekare su utvrdile da visokokvalitetno mleko plaćaju sada 40 i 41,5 dinara po litru bez PDV-a", kaže Dragan Radosavljević Petrovčić.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, više od pedeset odsto poljoprivrednih domaćinstava ima samo jednu do dve krave, a samo 3,2 odsto gazdinstava gaji dvadeset i više krava.

Milan Rakić iz Zavoda za mlekarstvo Beograd kaže da u Srbiji, Šumadiji, istočnoj i zapadnoj Srbiji nema razvijenog farmerskog načina gajenja krava, odnosno proizvodnja mleka nije farmerskog tipa.

Mlekare nemaju ekonomski interes za takve proizvođače, pa im i ne pomažu.

"Država sigurno može uticati na to da podeli laktofrizere i pomogne malim proizvođačima koji ne poštuju hladni lanac i standarde kvaliteta. Zatim da se uvede nacionalna laboratorija, nezavisna laboratorija koja će uzrokovati takvo mleko, kontrolisati kvalitet", kaže Jezdimir Kuč iz kragujevačke mlekare "Kuč".

Samo 55 odsto mleka iz štala zemljoradnika stiže u mlekare. Ostale količine niko ne kontroliše.

Istovremeno, proizvodnju mleka i njegov kvalitet na farmama u Uniji nadgledaju stručne poljoprivredne službe i nadležne laboratorije, zato je sa tih farmi devedeset odsto mleka prve klase.

Nenad Budimović iz PKS kaže da moramo biti spremni za takvu vrstu proizvodnje koja će biti verovatno osetljiva i na našem tržištu.

Prema njegovim rečima, neophodno je da naše farmere edukujemo da proizvode kvalitetno mleko, jer je predlog da se pored količine mleka premija za mleko plaća i po kvalitetu mleka.

Prosečna godišnja proizvodnja mleka po kravi u Evropskoj uniji iznosi oko šest hiljada litara mleka, naše daju malo više od tri hiljade litara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik