Šteta od suše oko milijardu i po evra

Bez autora
Sep 09 2012

Predsednik Vlade Republike Srbije i komandant Republičkog štaba za vanredne situacije Ivica Dačić saopštio je da se štete od suše u Srbiji u ovom trenutku procenjuju na približno milijardu i po evra i najavio da će rebalansom budžeta u poljoprivredu biti usmereno oko deset milijardi dinara. teta je daleko veća nego što bi Srbiju koštalo ulaganje u sistem navodnjavanja. Zbog ovakve situacije predviđa se praštanje dugova poljoprivrednicima, kao i regulisanje stanja na tržištu i sprečavanje rasta cena hrane intervencijama iz robnih rezervi. Učiniće se sve da se neutrališu posledice suše, ali to je za nauk da se moraju graditi sistemi za navodnjavanje, s obzirom na to da se za milijardu i po evra moglo da se izgradi najbolji sistem te vrste u ovom delu Evrope.

Šteta od suše oko milijardu i po evraPredsednik Vlade Republike Srbije i komandant Republičkog štaba za vanredne situacije Ivica Dačić saopštio je da se štete od suše u Srbiji u ovom trenutku procenjuju na približno milijardu i po evra i najavio da će rebalansom budžeta u poljoprivredu biti usmereno oko deset milijardi dinara.

Dačić je na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije, kojoj su prisustvovali svi članovi tog tela, istakao da je šteta daleko veća nego što bi Srbiju koštalo ulaganje u sistem navodnjavanja.

Prema njegovim rečima, zbog ovakve situacije predviđa se praštanje dugova poljoprivrednicima, kao i regulisanje stanja na tržištu i sprečavanje rasta cena hrane intervencijama iz robnih rezervi.

Učiniće se sve da se neutrališu posledice suše, ali to je za nauk da se moraju graditi sistemi za navodnjavanje, s obzirom na to da se za milijardu i po evra moglo da se izgradi najbolji sistem te vrste u ovom delu Evrope.

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić je, podnoseći Izveštaj o stanju odbrane od šumskih i požara na otvorenom prostoru u periodu jul-avgust 2012. godine, istakao da je šteta od požara na otvorenom tokom tog perioda iznosila približno 30 miliona evra, a od početka godine oko 50 miliona evra.

Marić je precizirao da je u 2012. godini zabeleženo 18.115 požara na otvorenom prostoru, a gorelo je 20.238 hektara šume, 8.549 hektara livada i niskog rastinja, 260 hektara voćnjaka i vinograda i 1.602 hektara strnih useva.

On je upozorio na to da se, zbog klimatskih promena, broj požara na otvorenom iz godine u godinu povećava, navodeći podatak da je u 2007. godini bilo osam velikih šumskih požara, u 2011. godini 14, a u 2012. godini 20 velikih šumskih požara. U njihovom gašenju svakodnevno je učestvovalo približno 700 vatrogasaca, od ukupno 3.000 koliko ih ima u Srbiji. Potrebno je bolje opremanje vatrogasaca, kao i prijem još 500 vatrogasaca u 2013. godini, što će koštati oko pet miliona evra na godišnjem nivou i tri miliona evra za opremanje na trogodišnjem nivou, precizirao je Marić.

Prema njegovim rečima, problem predstavlja i činjenica da za gašenje požara Srbija na raspolaganju ima samo dva helikoptera MUP-a, tri helikoptera Vojske Srbije i tri aviona poljoprivredne avijacije, pri čemu postoji još nekoliko helikoptera koji se mogu modifikovati za te svrhe.

Naš problem je dejstvo iz vazduha u početnoj fazi požara i ta podrška mora da se pojača, imajući u vidu da se mnogi od ovih požara ne bi razbuktali da je bilo boljeg dejstva iz vazduha u početnoj fazi, objasnio je Marić.

On je upozorio i na činjenicu da u Srbiji nema dovoljno protivpožarnih puteva i proseka, posebno u šumama u privatnom vlasništvu, i naglasio da se mora napraviti plan njihove izgradnje sa rokom realizacije.

Srbija mora da se posveti izgradnji kapaciteta za reagovanje u vanrednim situacijama, zaključio je Marić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik