Stočna hrana pod lupom

Bez autora
Aug 23 2015

Ratari iz Srpske započeli su pripremu silaže, a visoke temperature i nedostatak padavina prouzrokovali su nepotpuno formiranje zrna i loš kvalitet klipa kukuruza što povećava strah od razvoja mikrotoksina u stočnoj hrani. Mikrotoksini, odnosno otrovna jedinjenja koja izazivaju plijesni ili gljivice, mogu nastati na usjevima u polju, prilikom žetve, skladištenja i obrade. Najopasniji od svih je aflatoksin koji u kukuruznu silažu i ishranu stoke dospijeva preko plijesnima zaraženog zrna. Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da bi ratari prilikom pripreme silaže trebali rezati stabljiku najmanje 30 centimetara od tla, kvalitetno je usitniti, ugaziti i pokriti kako ne bi bila pogodno tle za razvoj opasnih mikrotoksina. Potrebno je posvetiti veliku pažnju proizvodnji i skladištenju vrijedne i profitabilne stočne hrane kako ona ne bi postala opasnost za krave, a preko mlijeka i za zdravlje ljudi, kažu iz Ministarstva.

Ratari iz Srpske započeli su pripremu silaže, a visoke temperature i nedostatak padavina prouzrokovali su nepotpuno formiranje zrna i loš kvalitet klipa kukuruza što povećava strah od razvoja mikrotoksina u stočnoj hrani.

Mikrotoksini, odnosno otrovna jedinjenja koja izazivaju plijesni ili gljivice, mogu nastati na usjevima u polju, prilikom žetve, skladištenja i obrade. Najopasniji od svih je aflatoksin koji u kukuruznu silažu i ishranu stoke dospijeva preko plijesnima zaraženog zrna.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da bi ratari prilikom pripreme silaže trebali rezati stabljiku najmanje 30 centimetara od tla, kvalitetno je usitniti, ugaziti i pokriti kako ne bi bila pogodno tle za razvoj opasnih mikrotoksina.

- Potrebno je posvetiti veliku pažnju proizvodnji i skladištenju vrijedne i profitabilne stočne hrane kako ona ne bi postala opasnost za krave, a preko mlijeka i za zdravlje ljudi - kažu iz Ministarstva.

Stočari bi posebnu pažnju trebalo da posvete kravama koje jedu najviše koncentrata te zbog toga mogu imati bolest koja sprečava i usporava neutralizaciju mikrotoksina.

- Nakon uklanjanja toksinima zaraženih obroka potrebna su tri do četiri dana da koncentracija aflatoksina u mlijeku padne ispod dopuštene granice - kažu iz Ministarstva i naglašavaju da je potrebno obaviti analizu sumnjive i hrane potencijalno zaražene aflatoksinom kako bi ona što prije bila izbačena iz upotrebe.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS Vladimir Usorac kaže da je priprema silaže u Srpskoj počela prije desetak dana, ali kvalitet će biti sumnjiv zbog velikog udjela osušene lisne mase i manjka zrna.

- Suša će u cijeloj Evropi umanjiti kvalitet silaže, ali sa aspekta pojave mikrotoksina kvalitet je odličan jer su svi kontrolisani uzorci ispravni - kaže Usorac.

On je dodao da se domaći farmeri po obučenosti mogu nositi sa evropskim te da na pojavu mikrotoksina neće uticati njihov nemar ili neznanje već samo vremenski uslovi. Prema riječima poljoprivrednika padavine su prilično kasnile pa ni nalivanje zrna nije pratilo potencijalni prinos.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić kaže da skorašnje padavine neće pomoći kukuruzu čiji rod je umanjen za više od 50 odsto.

- Ratari sada od te poluzelene mase proizvode silažu koja će zbog manjka zrna biti dosta nekvalitetna - kaže Maletić koji smatra da u sušnim godinama poput ove ne treba strahovati od pojave aflatoksina jer, kako kaže, on nastaje od buđavog i vlažnog zrna.

Kontrole

Stručni tim Vlade RS obavio je kontrole koncentracije aflatoksina na 100 uzoraka kukuruza i silaže sa prostora RS od kojih u 38 uzoraka nije pronađeno prisustvo aflatoksina, dok je u ostalim uzorcima njegova koncentracija bila od 0,001 do 0,005 miligrama po kilogramu što je znatno niže u odnosu na propisane vrijednosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik