Tropske temperature uzimaju danak poljoprivrednicima. Rijeka Spreča, koja je od maja do avgusta prošle godine u više navrata poplavila Sprečko polje i pričinila milionske štete, jučer je na pojedinim mjestima skoro pa presušila. Ribari Ekološko-sportsko-ribolovnog društva “Drijenča” kažu da je riba u opasnosti, nedostaje joj kisika pa bježi ka obalama. Ugrožene su i poljoprivredne kulture, posebno kukuruz i povrće, kojima nedostaje vlage. Ipak, najdramatičnije stanje je u peradarskoj proizvodnji, po kojoj je Gračanica poznata u BiH. Prema riječima predsjednika Udruženja peradara Tuzlanskog kantona Mevludina Kahvedžića, peradari ne spavaju, boreći se da im toplotni udar ne uguši perad.
Tropske temperature uzimaju danak poljoprivrednicima. Rijeka Spreča, koja je od maja do avgusta prošle godine u više navrata poplavila Sprečko polje i pričinila milionske štete, jučer je na pojedinim mjestima skoro pa presušila. Ribari Ekološko-sportsko-ribolovnog društva “Drijenča” kažu da je riba u opasnosti, nedostaje joj kisika pa bježi ka obalama.
Peradari ne spavaju
Ugrožene su i poljoprivredne kulture, posebno kukuruz i povrće, kojima nedostaje vlage. Ipak, najdramatičnije stanje je u peradarskoj proizvodnji, po kojoj je Gračanica poznata u BiH.
Prema riječima predsjednika Udruženja peradara Tuzlanskog kantona Mevludina Kahvedžića, peradari ne spavaju, boreći se da im toplotni udar ne uguši perad.
- I ranije, kada su i niže temperature od ovih sadašnjih pravile velike štete, znalo se desiti da hiljade komada peradi uginu od vrućine. Borimo se da sačuvamo perad u svojim farmama. U tovu imam tri hiljade komada brojlera, nabavio sam veliki ventilator pa farmu rashlađujem. Uz to, krov, vrata i prozore farme nekoliko puta na dan polijevamo vodom - kaže farmer Husein Okić iz Stjepan Polja kod Gračanice.
I na području Bosanske Gradiške stanje je teško.
- Navodnjavanje je jedina šansa za ovdašnju poljoprivredu. Ne smije nas zavarati prošla godina, koja je bila ekstremno vlažna, po pravilu nakon takve godine dolazi nekoliko sušnih - kaže agronom Momir Cvjetković.
Jedina egzistencija
Poljoprivrednici se dovijaju na razne načine kako bi spasili usjeve, pogotovo kukuruze, koji su sve do početka jula bili u odličnom stanju.
- Zajedno s ukućanima navodnjavamo kukuruz noću i rano ujutro. Svjesni smo da, ukoliko ne bude kukuruza, moramo redukovati stočni fond, a to nam je jedina egzistencija - kaže poljoprivrednik iz Nove Topole Slavko Vranić.
Nebriga i neodgovornost vlasti
Značajnije navodnjavanje u Lijevče polju odvija se na parcelama nekadašnjeg kombinata “Mladen Stojanović” iz Nove Topole, gdje koncesionari mahom uzgajaju krompir, kukuruz i krmno bilje. Ipak, nebriga i neodgovornost lokalne i entitetske vlasti dovele su do smanjenja površina pod navodnjavanjem.
Više od 100 hektara s podzemnim cijevima za navodnjavanje pretvoreno je u građevinsko zemljište, gdje se grade benzinske pumpe, poslovni i drugi objekti.