Suša već uzima danak

Bez autora
Jul 21 2015

Proizvođače kukuruza, soje i suncokreta trenutno stanje na poljima u vršačkom kraju – onespokojava. Usevi bukvalno vape za vodom. Već je pričinjena ogromna šteta, posebno kukuruznim poljima, a ovdašnji paori strepe od katastrofe. Kažu da je rod kukuruza i soje već umanjen 30 do 80 odsto. Već dve nedelje u vršačkom kraju ni kapljica kiše nije pala, što je išlo naruku samo žeteocima pšenice i ječma, koji su bez žurbe skinuli dosta dobar rod. Visoke temperature nam svakodnevno odnose hiljade vagona kukuruza. Prinosi su već umanjeni 30 do 80 odsto, a na nekim parcelama neće se zametnuti ni zrno kukuruza. Za seljaka nema žalosnijeg prizora nego kad vidi stabljike visoke i dva metra, a na njima tri-četiri klipa – bez zrna. Suša ih je uništila, jer su listovi suvi do iznad polovine stabljike. Sada njima ni Dunav da se izlije ne bi pomogao, jer je vreme oprašivanja prošlo...

Proizvođače kukuruza, soje i suncokreta trenutno stanje na poljima u vršačkom kraju – onespokojava. Usevi bukvalno vape za vodom. Već je pričinjena ogromna šteta, posebno kukuruznim poljima, a ovdašnji paori strepe od katastrofe. Kažu da je rod kukuruza i soje već umanjen 30 do 80 odsto.

Već dve nedelje u vršačkom kraju ni kapljica kiše nije pala, što je išlo naruku samo žeteocima pšenice i ječma, koji su bez žurbe skinuli dosta dobar rod.

– Visoke temperature nam svakodnevno odnose hiljade vagona kukuruza. Prinosi su već umanjeni 30 do 80 odsto, a na nekim parcelama neće se zametnuti ni zrno kukuruza. Za seljaka nema žalosnijeg prizora nego kad vidi stabljike visoke i dva metra, a na njima tri-četiri klipa – bez zrna. Suša ih je uništila, jer su listovi suvi do iznad polovine stabljike. Sada njima ni Dunav da se izlije ne bi pomogao, jer je vreme oprašivanja prošlo. Kad pogledam njive, naježim se zbog sablasnog prizora, i kao da čujem jauke iznurenih stabljika, kaže iskusni posednik iz Parte, kod Vršca, Dragan Tikić, napominjući da trenutno suncokret trpi manju štetu, ali je zato soja dokusurena, jer cvetovi zbog suše opadaju, pa neće biti mahuna.

U ovo vreme, pre godinu dana, kukuruz se davio u vodi, koja je ostavila katastrofalne posledice. Zbog viška voda na njivama, rod kukuruza je skidan do polovine maja ove godine, što se ne pamti. I drastičan višak i veliki manjak vlage umanjuju ili uništavaju prinose, pogotovu kad sistemi za navodnjavanje i odvodnjavanje ne postoje.

– Usev je pogođen dugotrajnom sušom. Teško nama ako se prognoze meteorologa ostvare i vrelina potraje. Možda se suncokret i izvuče, ali kukuruz, soja, a da ne govorim o šećernoj repi... – neće imati šanse. Polen kukuruza je sagoreo u vrelini vazduha, a to je nenadoknadivo, pa otuda i pojava klipova bez zrna. Da ove godine nisam imao pšenicu, kao i mnogi proizvođači, ne znam kako bih preživeo i zasnivao novu proizvodnju. Rod pšenice je bio rekordan za naše uslove – sedam i osam tona po hektaru, kaže poznati proizvođač Milan Laušev, iz Parte.

Pola sata pre našeg susreta, agronom Dragan – Bata Popov, iz Vlajkovca, vratio se iz atara. I dalje je uznemiren slikom koju je video. Vrti glavom, izražavajući nevericu.

– Odavno nisam video ovako loše stanje useva. Tradicionalno sejem kukuruz, pšenicu, suncokret, a ove godine sam imao i neuobičajeno velike površine pod pivskim ječmom, koji mi je podario sedam tona po hektaru, što je za ovdašnje uslove izuzetno dobro. Izgleda da će me on spasiti od finansijskog kolapsa, kao i mnoge proizvođače pšenica. Bukvalno posmatram kako mi suša sagoreva rod. Zanemim kad sve to vidim, veli Dragan – Bata Popov.

Stanje useva nije ništa bolje ni u susednim plandištanskoj i belocrkvanskoj opštini kao i u alibunarskom ataru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik