Iako je gavez izuzetno lekovita biljka u Srbiji postoji svega nekoliko plantaža na kojima se uzgaja. Bogdan Krga iz okoline Pančeva ove godine zasejao je gavez na površini od 60 ari. Biljka traži vlažnije zemljište, nema potrebe da se mnogo tretira hemikalijama a najvažniji je koren, koji teži i do jednog kilograma. Od njega se prave lekovite kreme protiv bolova i raznih upala, za zarastanje tkiva i kostiju. Obradili smo ga mašinski, proplevili, mora da se drži uzorna čistoća. Nema nikakve zaštite hemijskim sredstvima, jedino ima jedno prskanje lakim preparatom u fazi nicanja. Napada ga buvač kao i rasad kupusa, tad se oprska i nikad više, objašnjava Bogdan Krga.
Iako je gavez izuzetno lekovita biljka u Srbiji postoji svega nekoliko plantaža na kojima se uzgaja. Bogdan Krga iz okoline Pančeva ove godine zasejao je gavez na površini od 60 ari.
Biljka traži vlažnije zemljište, nema potrebe da se mnogo tretira hemikalijama a najvažniji je koren, koji teži i do jednog kilograma. Od njega se prave lekovite kreme protiv bolova i raznih upala, za zarastanje tkiva i kostiju.
"Obradili smo ga mašinski, proplevili, mora da se drži uzorna čistoća. Nema nikakve zaštite hemijskim sredstvima, jedino ima jedno prskanje lakim preparatom u fazi nicanja. Napada ga buvač kao i rasad kupusa, tad se oprska i nikad više", objašnjava Bogdan Krga.
Krga je ovim poslom počeo da se bavi prošle godine, kada je zasejao svega dva reda od 100 metara. Ove godine očekuje bolji rod jer su i vremenski uslovi povoljniji.
Prvu berbu imao je početkom juna zbog semena za sopstvene potrebe a druga kreće u oktobru. Prvo se pokosi, zatim traktor podriva zemlju i na kraju radnici skupljaju koren. Za uvoz gaveza iz Srbije najzainteresovaniji su Švajcarci.
"Postoje četiri otkupljivača iz Švajcarske. Oni uglavnom uzimaju samonikli gavez iz Obedske bare. Oni bi voleli više plantažni jer taj ima više aktivne materije", navodi Krga.
On kaže da je lako uzgajati ovu biljku jer je veoma vitalna i najavljuje da će je sledeće godine zasejati na još dva hektara.