U RS-u smanjen udio genetički modificirane soje

Bez autora
Aug 04 2016

U Republici Srpskoj je u proteklih godinu dana ostvaren značajan napredak u kontroli uzgoja genetički modificirane soje. Na prostoru tog bh.entiteta evidentno je smanjenje udjela genetički modificirane soje sa 45,22 posto na 8,20 posto s aspekta broja uzoraka, odnosno sa 18 posto na 3,34 posto u smislu analiziranih površina. Inspektorat RS-a će, kako je najavljeno, intenzivirati kontrolu prisutnosti genetički modificiranih usjeva soje, a posebno u općinama Šamac, Donji Žabar, Pelagićevo i drugim. Također, s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a bit će nastavljene aktivnosti na edukaciji proizvođača i provođenju inspekcijskog nadzora.

U RS-u smanjen udio genetički modificirane sojeU Republici Srpskoj je u proteklih godinu dana ostvaren značajan napredak u kontroli uzgoja genetički modificirane soje.

- Na prostoru tog bh.entiteta evidentno je smanjenje udjela genetički modificirane soje sa 45,22 posto na 8,20 posto s aspekta broja uzoraka, odnosno sa 18 posto na 3,34 posto u smislu analiziranih površina - navodi se u informaciji o monitoringu prisustva usjeva genetički modificiranih sorti soje u RS-u koju je danas usvojila entitetska vlada.

Inspektorat RS-a će, kako je najavljeno, intenzivirati kontrolu prisutnosti genetički modificiranih usjeva soje, a posebno u općinama Šamac, Donji Žabar, Pelagićevo i drugim.

Također, s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a bit će nastavljene aktivnosti na edukaciji proizvođača i provođenju inspekcijskog nadzora.

Ministarstvo će inicirati provođenje sličnih mjera od nadležnih organa u Fedaraciji BiH i Brčko Distriktu, navodi se u priopćenju Vlade RS-a.

Na sjednici Vlade RS-a prihvaćeno je i izvješće za oblast malih i srednjih poduzeća i zanatsko-poduzetničku djelatnost u RS-u, u kojem stoji da je u 2015. godini, u odnosu na 2014., ukupan broj zaposlenih u svim privrednim subjektima veći za 3,72 posto, te da je broj registriranih subjekata za 15,39 posto u porastu, a broj ugašenih manji za 16,75 posto.

Financijska podrška sektoru MSP na republičkoj razini pružena je za realizaciju projekata zapošljavanja i samozapošljavanja i za podršku projekata u oblasti tehnologija u ukupnom iznosu 9.442.770 KM.

Osim toga, plasirana su sredstva kroz kreditne linije Investicijsko-razvojne banke RS-a u ukupnom iznosu od 60.652.021,19 KM za 61 MSP i preduzetnika, te odobrena jamstva Garantnog fonda RS-a u iznosu od 3.655.490 KM za 14 MSP i poduzetnika.

S lokalne razine je tijekom 2015. godine dodijeljeno 2.761.460,07 KM, od čega 61,54 posto bespovratnih sredstava.

Entietska vlada je danas usvojila i informaciju o razvoju i izgradnji irigacijskih sustava u okviru Projekta razvoja navodnjavanja (IDP 5098 BA).

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik