Udruživanjem voćara do dobiti

Bez autora
Dec 20 2016

Tradicionalno savetovanje voćara na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu bila je prilika da se čuje ocena proizvodne 2016. godine. Kako stručnjaci smatraju, ona je bila specifična jer su je pratili nepovoljni vremenski uslovi, dosta padavina, izmrzavanje na mnogim lokalitetima, kao i bolesti poput monilije, koja je najviše štete nanela kajsiji i trešnji. Profesor dr Zoran Keserović naglašava da proizvođači pojedinih voćnih vrsta pre svega breskve,višnje, šljive, a posebno kupine nisu bili zadovoljni tržišnim cenama. Međutim, voćari koji su se udružili i vodili računa o sortimentu i savremenoj tehnologiji proizvodnje ostvarili su značajnu dobit. U Vojvodini, pre svega iz ekonomskih razloga, postoji i trend gajenja maline.

Udruživanjem voćara do dobitiTradicionalno savetovanje voćara na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu bila je prilika da se čuje ocena proizvodne 2016. godine. Kako stručnjaci smatraju, ona je bila specifična jer su je pratili nepovoljni vremenski uslovi, dosta padavina, izmrzavanje na mnogim lokalitetima, kao i bolesti poput monilije, koja je najviše štete nanela kajsiji i trešnji.

Profesor dr Zoran Keserović naglašava da proizvođači pojedinih voćnih vrsta pre svega breskve,višnje, šljive, a posebno kupine nisu bili zadovoljni tržišnim cenama.

Međutim, voćari koji su se udružili i vodili računa o sortimentu i savremenoj tehnologiji proizvodnje ostvarili su značajnu dobit.

U Vojvodini, pre svega iz ekonomskih razloga, postoji i trend gajenja maline.

Keserović ističe da bi voćne vrste trebalo gajiti tamo gde im agroekološki uslovi najviše odgovaraju, pa tako kvalitet maline ne može biti jednako dobar u Vojvodini kao u zapadnoj i severozapadnoj Srbiji.

Zato strahuje da će to narušiti kvalitet i ugled srpske maline koja je jedan od glavnih izvoznih aduta domaćeg agrara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik