Uzgoj maline šansa za zaradu

Bez autora
Nov 16 2015

Malina koja se u RS uzgaja na oko 757 hektara trenutno je najunosniji posao kada je riječ o poljoprivrednoj proizvodnji, a tehnike jesenjskog prskanja i zaštita od grada, samo su neke od tema studijskog putovanja malinara iz istočnog dijela Srpske u Čačak. Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da su ovo putovanje organizovali za malinare iz Rogatice, Novo Goražda, Čajniča, Rudog i Višegrada. Cilj ove posjete bio je razmjena iskustava i upoznavanje sa savremenim tehnologijama koje malinari u zapadnoj Srbiji koriste, rekli su u Ministarstvu poljoprivrede. Dodaju da su malinari slušali stručna predavanja iz oblasti malinarstva i proizvodnje rakije na "Institutu za voćarstvo" u Čačku, koji je bio i domaćin ove posjete.

Malina koja se u RS uzgaja na oko 757 hektara trenutno je najunosniji posao kada je riječ o poljoprivrednoj proizvodnji, a tehnike jesenjskog prskanja i zaštita od grada, samo su neke od tema studijskog putovanja malinara iz istočnog dijela Srpske u Čačak.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da su ovo putovanje organizovali za malinare iz Rogatice, Novo Goražda, Čajniča, Rudog i Višegrada.

- Cilj ove posjete bio je razmjena iskustava i upoznavanje sa savremenim tehnologijama koje malinari u zapadnoj Srbiji koriste - rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Dodaju da su malinari slušali stručna predavanja iz oblasti malinarstva i proizvodnje rakije na "Institutu za voćarstvo" u Čačku, koji je bio i domaćin ove posjete.

- Učesnici su obišli zasade maline i borovnice Ljubiše Milijanovića iz Stupčevića kod Arilja i zasad maline Višeslava Radovanovića, koji imaju višedecenijsko iskustvo u ovoj oblasti - istakli su u Ministarstvu.

Naglašavaju da su malinari obišli i destileriju rakije "Minić" u mjestu Donja Trepča kod Čačka, u kojoj se rakija od više vrsta voća proizvodi posljednjih 30 godina.

Poljoprivredna zadruga "Uvac" iz Rudog okuplja oko 120 zadrugara koji na više od 40 hektara uzgajaju malinu.

- Više od 90 odsto površina zasađeno je malinom sorte "vilamet", a preostalih 10 odsto čini sorta "miker"- kazao je agronom Milovan Topalović.

On je istakao da je Zadruga ove godine otkupila oko 195 tona maline, što je znatno više nego prethodne dvije godine.

Malinar Sveto Simić u svom porodičnom domaćinstvu uzgaja malinu na površini od oko osam dunuma već 12 godina.

- Ove godine ubrali smo negdje oko osam tona maline, što je izuzetno dobar rod i, kada je riječ o poljoprivredi, uzgoj maline je trenutno najunosniji posao -  kazao je Simić.

Ističe da je cijena trenutno zadovoljavajuća i kreće se oko 3,30 maraka po kilogramu, a opština i Ministarstvo poljoprivrede pomažu malinare kroz razne subvencije i premije. Simić ističe da su iskustva malinara koja su čuli u Čačku veoma značajna za unapređenje proizvodnje.

- Kao nešto najznačajnije, što sam već primijenio jeste jesenjsko prskanje malinjaka, koje doprinosi znatno većim prinosima - istakao je Simić.

Premije

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da se svake godine malinarima isplaćuju premije za proizvedenu i prodatu malinu.

- Do sada je isplaćena premija za oko 1,63 miliona kilograma maline, po cijeni od 0,44 maraka po kilogramu - rekli su u Ministarstvu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik