Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković ukazala je danas na izuzetan značaj organske proizvodnje u zaštićenim područjima, ali i ocenila da se mogućnosti koje postoje u našoj zemlji za takvu vrstu proizvodnje i dalje nedovoljno koriste. Bogosavljević-Bošković je na seminaru za upravljače zaštićenih područja pod nazivom "Organska proizvodnja u zaštićenim područjima", koji se održava na Zlataru, istakla da savremen, konceptualni model upravljanja zaštićenim područjima podrazumeva daleko veću ulogu zaštićenih područja u socijalnoj, ekološkoj i ekonomskoj dimenziji lokalne i šire zajednice. Ona je, navodeći da su sve ove spoznaje i savremeni trendovi uključeni i u nedavno usvojeni Zakon o nacionalnim parkovima, rekla da je važno da ovaj zakon, kao i drugi propisi kojima se štiti priroda, budu primenjeni u praksi, i da rezultati budu vidljivi, a ciljevi postignuti. Prema njenim rečima, organska proizvodnja voća, povrća, ratarskih kultura, kao i uzgoj domaćih, autohtonih rasa životinja, na ekološki način doprinose očuvanju prirodnih vrednosti zaštićenih područja.
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković ukazala je danas na izuzetan značaj organske proizvodnje u zaštićenim područjima, ali i ocenila da se mogućnosti koje postoje u našoj zemlji za takvu vrstu proizvodnje i dalje nedovoljno koriste.
Bogosavljević-Bošković je na seminaru za upravljače zaštićenih područja pod nazivom "Organska proizvodnja u zaštićenim područjima", koji se održava na Zlataru, istakla da savremen, konceptualni model upravljanja zaštićenim područjima podrazumeva daleko veću ulogu zaštićenih područja u socijalnoj, ekološkoj i ekonomskoj dimenziji lokalne i šire zajednice.
Ona je, navodeći da su sve ove spoznaje i savremeni trendovi uključeni i u nedavno usvojeni Zakon o nacionalnim parkovima, rekla da je važno da ovaj zakon, kao i drugi propisi kojima se štiti priroda, budu primenjeni u praksi, i da rezultati budu vidljivi, a ciljevi postignuti.
Prema njenim rečima, organska proizvodnja voća, povrća, ratarskih kultura, kao i uzgoj domaćih, autohtonih rasa životinja, na ekološki način doprinose očuvanju prirodnih vrednosti zaštićenih područja.
Njima se ne narušava ekološki sklad, a u isto vreme za lokalno stanovništvo organska proizvodnja je mogućnost za obezbeđivanje značajnih prihoda i bolji kvalitet života, dodala je ona.
Bogosavljević-Bošković je naglasila da su organski proizvodi u svetu izuzetno traženi i skupi, i napomenula da se oni danas mogu bez problema plasirati i na domaćem i na inostranom tržištu zbog toga što uvek ima dovoljno potrošača koji su spremni da plate višu cenu za garantovan kvalitet organskog proizvoda.
Ona je ujedno podsetila na činjenicu da je Srbija, uprkos izvanrednim uslovima za organsku proizvodnju, tu mogućnost iskoristila minimalno, i da danas imamo tek približno 0,26 odsto poljoprivrednih površina pod organskim zasadima.
Bogosavljević-Bošković je napomenula da je potrebno pronaći model kako da se iskoristi ono što nam je priroda dala, a da se pri tom ne naruši savršen prirodni sklad zaštićenih područja, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.