Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije razgovarala je danas sa poljoprivrednim proizvođačima Mačvanskog okruga o merama podrške tog ministarstva koje se odnose na unapređenje stočarske proizvodnje. Ona je nakon obilaska domaćinstava poljoprivrednika u Novom Selu istakla značaj udruživanja poljoprivrednika na lokalu, kako bi bili konkurentniji i tako udruženi mogli lakše da nastupaju na tržištima. Ona je naglasila da je od velikog značaja da poljoprivredni proizvođači imaju veći asortiman proizvoda. Podsetila je na to da je Ministarstvo prošle nedelje potpisalo ugovore sa bankama o subvencionisanim kreditima koji su izuzetno povoljni, sa fiksnom kamatnom stopom od tri odsto na godišnjem nivou. Prema njenim rečima, krediti su namenjeni kako za nabavku opreme i mehanizacije, tako i za povećanje grla, proizvodnju cveća, kredite plasirane u razvoj ratarstva, voćarstva, vinogradarstva i povrtarstva.
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković razgovarala je danas sa poljoprivrednim proizvođačima Mačvanskog okruga o merama podrške tog ministarstva koje se odnose na unapređenje stočarske proizvodnje.
Bogosavljević-Bošković je nakon obilaska domaćinstava poljoprivrednika u Novom Selu istakla značaj udruživanja poljoprivrednika na lokalu, kako bi bili konkurentniji i tako udruženi mogli lakše da nastupaju na tržištima.
Ona je naglasila da je od velikog značaja da poljoprivredni proizvođači imaju veći asortiman proizvoda.
Bogosavljević-Bošković je podsetila na to da je Ministarstvo prošle nedelje potpisalo ugovore sa bankama o subvencionisanim kreditima koji su izuzetno povoljni, sa fiksnom kamatnom stopom od tri odsto na godišnjem nivou.
Prema njenim rečima, krediti su namenjeni kako za nabavku opreme i mehanizacije, tako i za povećanje grla, proizvodnju cveća, kredite plasirane u razvoj ratarstva, voćarstva, vinogradarstva i povrtarstva.
Krediti, čiji je rok od jedne do tri godine sa grejs periodom do godinu dana, odobravaju se i isplaćuju u dinarima, bez valutne klauzule, objasnila je ona.
Bogosavljević-Bošković je prilikom posete proizvođaču meda iz sela Korenita istakla da je resorno ministarstvo ove godine povećalo podsticaje po košnici pčela koji iznosi minimum 600 dinara po košnici, kao i da proizvođači mogu da računaju na bespovratna podsticajna sredstva za nabavku opreme u pčelarskoj proizvodnji.
Maksimalni iznos podsticaja, kako je navela, iznosi dva miliona dinara, a proizvođači meda imaju mogućnost da dobiju povraćaj za nabavku košnica, centrifuge, električnih otklapača saća, kada za otklapanje saća, električnih pumpi i punilica za med, topionica za vosak, električnog dekristalizatora, automatskog stola za pakovanje meda, sušare za polen i stresača pčela.
Ministarstvo u narednim godinama planira donošenje novih mera podrške u sektoru pčelarstva, kroz izradu Nacionalnog programa za pčelarstvo koji će biti u skladu sa programima podrške koje primenjuju i zemlje članice EU, najavila je ona.
Bogosavljević-Bošković je izrazila zadovoljstvo činjenicom da broj pčelara i pčelinjih zajednica kontinuirano raste.
Ona je, u skladu sa tim, ukazala na neophodnost povezivanja i udruživanja pčelara sa ciljem podizanja konkurentnosti domaćih proizvoda, ali i potrebe brendiranja proizvoda kroz zaštitu geografskog porekla kako bi Srbija svoje poljoprivredne i prehrambene proizvode učinila prepoznatljivijim na tržištima EU.
Srbija već ima poljoprivredne i prehrambene proizvode po kojima je prepoznatljiva u svetu, a jedan od njih je i med sa zaštićenim geografskim poreklom, među njima Homoljski med, Fruškogorski lipov med i Kačarski med, dok je trenutno u postupku zaštite i Đerdapski med, zaključila je Bogosavljević-Bošković.