Veštačko đubrivo jeftinije 25 odsto

Bez autora
Feb 03 2016

Ratari koji pazare mineralno đubrivo ovog proleća plaćaće tonu za četvrtinu jeftinije. Pančevačka “Azotara”, najveća fabrika azotnih gnojiva u Srbiji, spustila je cenu svojih đubriva za 25 odsto u odnosu na prošlu sezonu, pa će vrednost pasti ispod 300 evra po toni. Paorima, koji prosečno troše 40.000 dinara đubriva po hektaru, ovo sniženje trebalo bi da da olakša prolećnu prihranu. Moći će da bace veću količinu đubriva za iste pare i povećaju prinos, odnosno prihode. Cene padaju zbog smanjene vrednosti gasa, ali i nižih vrednosti mineralnih đubriva na bazi azota na svetskom tržištu. Proizvode se sve vrste mineralnih đubriva, kažu u “Azotari”. Na mesečnom nivou proizvodnja je oko 40.000 tona, a uskoro kreću i prve isporuke. Fabrika, nakon pauze zbog kvara, radi bez problema. Đubrivo iz “Azotare” koristi se svuda u ratarskoj proizvodnji, a ratari smatraju da bi ova domaća kompanija još dodatno mogla da spusti svoju ponudu.

Veštačko đubrivo jeftinije 25 odstoRatari koji pazare mineralno đubrivo ovog proleća plaćaće tonu za četvrtinu jeftinije. Pančevačka “Azotara”, najveća fabrika azotnih gnojiva u Srbiji, spustila je cenu svojih đubriva za 25 odsto u odnosu na prošlu sezonu, pa će vrednost pasti ispod 300 evra po toni.

Paorima, koji prosečno troše 40.000 dinara đubriva po hektaru, ovo sniženje trebalo bi da da olakša prolećnu prihranu. Moći će da bace veću količinu đubriva za iste pare i povećaju prinos, odnosno prihode.
Cene padaju zbog smanjene vrednosti gasa, ali i nižih vrednosti mineralnih đubriva na bazi azota na svetskom tržištu.

- Proizvode se sve vrste mineralnih đubriva - kažu u “Azotari”. - Na mesečnom nivou proizvodnja je oko 40.000 tona, a uskoro kreću i prve isporuke. Fabrika, nakon pauze zbog kvara, radi bez problema.

Đubrivo iz “Azotare” koristi se svuda u ratarskoj proizvodnji, a ratari smatraju da bi ova domaća kompanija još dodatno mogla da spusti svoju ponudu.

Na tržištu se pojavilo i đubrivo različitih svojstava, pa je većina poljoprivredika prošle godine kupila strane proizvode ili đubrivo “Zorke” Šabac - kaže Miroslav Kiš, predsednik Asocijacije poljoprivrednika Srbije.

- Radi se o jačim gnojivima, koja su skuplja, ali brže deluju. Mislim da su iz “Azotare” bili primorani da spuste cenu, kako bi ostali konkurentni na tržištu. Oko 300 evra po toni, za koliko sada nude robu, nije niska cena. Mogla bi još da pada, ako se uzmu u obzir vrednosti prirodnog gasa i nafte na međunarodnom tržištu.

Đubrivo tipa “urea”, koje “Azotara” pravi, a koje sadrži visok procenat azota, pretežno koriste poljoprivrednici u Vojvodini. Zoran Sefkerinac iz Udruženja poljoprivrednika Banata kaže da su paori iz ovog dela Vojvodine mahom već kupili oko 30 tona stranog đubriva, ali da bi pojeftinjenje “Azotare” moglo da ih motiviše da drugu polovinu koja im treba u naredna tri meseca - pazare u Pančevu i tako uštede oko 15 odsto na gnojivima ove godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik