Višak žita 1,5 miliona tona

Bez autora
Jul 18 2016

Žetva pšenice, na oko 600.000 hektara u Srbiji, gotovo da je privedena kraju i "skinuto" je oko tri miliona tona zrna, tako da će se, kako je potvrdio prof. dr Srbislav Denčić, sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, ova godina dugo pamtiti - kao rekordna. Rod je za oko 20 odsto veći nego prošle godine, a prosečan prinos po hektaru je dostigao pet tona, što se do sada nije događalo. Imamo interesantnu situaciju, jer je godina bila odlična za pšenicu, a kako stvari stoje, i mnogi poljoprivrednici su svom žitu dali sve što mu je potrebno, i zaštitu i prihranu, ističe Denčić. Zanimljivo je što, i pored toga, nemamo mnogo njiva na kojima je prinos premašio 10 tona po hektaru, ali, sa druge strane, prinos veći od osam tona postao je, bar u Vojvodini, gotovo uobičajen.

Višak žita 1,5 miliona tonaŽetva pšenice, na oko 600.000 hektara u Srbiji, gotovo da je privedena kraju i "skinuto" je oko tri miliona tona zrna, tako da će se, kako je "Novostima" potvrdio prof. dr Srbislav Denčić, sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, ova godina dugo pamtiti - kao rekordna.

Rod je, kako navodi Denčić, za oko 20 odsto veći nego prošle godine, a prosečan prinos po hektaru je dostigao pet tona, što se do sada nije događalo.

- Imamo interesantnu situaciju, jer je godina bila odlična za pšenicu, a kako stvari stoje, i mnogi poljoprivrednici su svom žitu dali sve što mu je potrebno, i zaštitu i prihranu - ističe Denčić.

- Zanimljivo je što, i pored toga, nemamo mnogo njiva na kojima je prinos premašio 10 tona po hektaru, ali, sa druge strane, prinos veći od osam tona postao je, bar u Vojvodini, gotovo uobičajen. Onaj, ko je ove godine požnjeo šest tona gotovo da se može izjednačiti sa poljoprivrednicima koji u redovnim godinama "skinu" samo tri tone...

Sa ovakvim rodom, kako procenjuje Denčić, Srbija će imati i više nego dovoljno pšenice za svoje potrebe, a velika količina će preostati i za izvoz.

- Potrebe Srbije za konzumnom pšenicom su oko 1,3 miliona tona - navodi Denčić. - Kao semenska, koristi se, svake godine oko 120.000 tona, ali ove godine će, sigurno, dosta pšence biti iskorišćeno i kao stočna hrana. I pored toga, mislim da će, kada se uzme u obzir da su nam prelazne zalihe između 300.000 i 350.000 tona, na stranim tržištima biti ponuđeno i više od 1,5 miliona tona naše pšenice.

Cena sporna

U priči o odličnom rodu, prema zakonu ponude i potražnje, pojavio se problem - cene. Pšenica se, naime, otkupljuje za nešto više od 14 dinara po kilogramu, a ratari smatraju da nemaju zaradu ako je prodaju za manje od 18 dinara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik