Povećanje agrarnog budžeta i obima obradivih površina, rast stočnog fonda i reorganizacija poljoprivredne proizvodnje najvažnije su mjere u Nacrtu dugoročnog plana razvoja poljoprivrede Srpske za period od 2015. do 2020. godine. U ovom dokumentu, koji je juče predstavljen naučno-stručnoj zajednici i poljoprivrednicima, navedeno je da bi agrarni budžet, koji je u idućoj godini planiran u iznosu od 91,5 miliona, u 2020. godini trebalo da bude 114,5 miliona KM. Kada su u pitanju obradive površine, planirano je da kukuruzom iduće godine bude zasijano 150.000, a pet godina kasnije 175.000 hektara. Predviđeno je da površine pod pšenicom sa 40.000 budu povećane na 50.000 hektara do 2020. godine. U planu je i povećanje obima površina pod povrćem, te krmnim i industrijskim biljem.
Povećanje agrarnog budžeta i obima obradivih površina, rast stočnog fonda i reorganizacija poljoprivredne proizvodnje najvažnije su mjere u Nacrtu dugoročnog plana razvoja poljoprivrede Srpske za period od 2015. do 2020. godine.
U ovom dokumentu, koji je juče predstavljen naučno-stručnoj zajednici i poljoprivrednicima, navedeno je da bi agrarni budžet, koji je u idućoj godini planiran u iznosu od 91,5 miliona, u 2020. godini trebalo da bude 114,5 miliona KM.
Kada su u pitanju obradive površine, planirano je da kukuruzom iduće godine bude zasijano 150.000, a pet godina kasnije 175.000 hektara. Predviđeno je da površine pod pšenicom sa 40.000 budu povećane na 50.000 hektara do 2020. godine. U planu je i povećanje obima površina pod povrćem, te krmnim i industrijskim biljem.
Kada je u pitanju stočni fond, planirano je da broj grla krava bude povećan sa 230.000 u 2015. na 255.000 grla u 2020. godini. U planu je i povećanje broja grla koza i ovaca.
Pomoćnik ministra poljoprivrede RS Gordana Rokvić rekla je da Nacrt dugoročnog plana razvoja poljoprivrede RS od 2015. do 2020. godine treba da obezbijedi jednake uslove konkurentnosti domaćih ratara u odnosu na one iz zemalja u okruženju.
- Ovaj dokument treba da obezbijedi mjere za podsticaj razvoja prehrambene industrije, te unapređenje dostupnosti javnih dobara na ruralnim područjima radi podizanja kvaliteta života i sprečavanja negativnih demografskih kretanja - rekla je Rokvićeva.
Ona je naglasila da je strateški cilj dokumenta da bude obezbijeđena stabilnost dohotka ratara te povećan obim poljoprivredne proizvodnje.
- Pored toga, cilj je i jačanje konkurentnosti poljoprivrede, povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje, te održivo upravljanje prirodnim resursima - rekla je Rokvićeva i dodala da je planirano i restrukturisanje poljoprivredne proizvodnje.
Direktor Veterinarskog zavoda RS "Dr Vaso Butozan" Drago Nedić rekao je da je strateškim planom predviđeno da bude izvršen niz promjena u oblasti poljoprivrede, a posebno način subvencionisanja i podrške poljoprivrednoj proizvodnji te povećanje kvaliteta i zaštite domaće proizvodnje.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković rekao je da poljoprivrednike ohrabruje to što ovaj plan obuhvata većinu njihovih ranijih zahtjeva, kao što su povećanje agrarnog budžeta na razvojni nivo od šest odsto od ukupnog budžeta RS, pravilnija raspodjela budžetskih sredstava te zaštita domaće proizvodnje konkretnim mjerama.
Povrat novca
Gordana Rokvić je podsjetila da je Vlada RS nedavno otpisala dug ratarima za preuzeto đubrivo u 2012. godini u iznosu od 15,8 miliona KM.
- Vlada RS će na idućim sjednicama donijeti odluku o refundiranju sredstava ratarima koji su platili regresirano đubrivo za 2012. godinu - kazala je Rokvićeva.