Više šećerne repe nego lane

Bez autora
Feb 15 2016

Kompanija Sunoko procenjuje da će ovog proleća u Srbiji biti zasejano oko 50.000 hektara pod šećernom repom, što je za 10.000 hektara više nego prošle godine. Direktor kompanije kaže da su ove godine kooperantima ponudili cenu od 35 evra po toni slatkog korena. Ove godine očekujemo povećanje površina zbog cene od 35 evra što obezbeđuje bolju zaradu a i ratari imaju računa da seju repu zbog veoma niskih cena žitarica", kaže Radenković. Sunoko, kompanija na čijem je čelu, najveći je proizvodjač šećera u Srbiji i u njenom sastavu rade šećerane u Pećincima, Kovačici i Vrbasu.

Više šećerne repe nego laneKompanija Sunoko procenjuje da će ovog proleća u Srbiji biti zasejano oko 50.000 hektara pod šećernom repom, što je za 10.000 hektara više nego prošle godine. Direktor kompanije Ljubiša Radenković kaže da su ove godine kooperantima ponudili cenu od 35 evra po toni slatkog korena.

"Ove godine očekujemo povećanje površina zbog cene od 35 evra što obezbeđuje bolju zaradu a i ratari imaju računa da seju repu zbog veoma niskih cena žitarica", kaže Radenković. Sunoko, kompanija na čijem je čelu, najveći je proizvodjač šećera u Srbiji i u njenom sastavu rade šećerane u Pećincima, Kovačici i Vrbasu.

Prošla godina je bila nepovoljna po proizvođače i zbog pojave cerkospore, bolesti slatkog korena, pa iz šećerana apeluju na poljoprivrednike da više ulažu u proizvodnju, poštuju plodored, a kompanija Helenik Šugar, u čijem su sastavu s šećerane u Crvenki i Žablju, pripremila je za svoje kooperantne i podršku u vidu stručnih saveta i odabira semena.

"Važno je da ratari poštuju plodored, da urade ispitivanje zemljišta, važan je i izbor semena", kaže Milan Martić iz Helenik Šugara.

I poljoprivredne stručne službe savetuju ratarima da poštuju pravila u tehnologiji proizvodnje slatkog korena,kako bi se izbegla pojava bolesti i obezbedili dobri prinosi i sadržaj šećera u korenu.

Jovan Tatić ratar iz Turije kaže da će repu sejati na 100 hektara i da ne odustaje od kraljice ratarskih useva, jer ima svu potrebnu mehanizaciju, a ponuđenu cenu od 35 evra po toni smatra zadovoljavajućom.

"Cena od 35 evra je prihvatljiva a videćemo kako ćemo proći kod šećerana što se tiče digestije i nečistoća", kaže Tatić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik