Voćari iz četiri opštine iz Republike Srpske - Gradiške, Kozarske Dubice, Laktaša i Srpca, osnovali su firmu koja će se baviti plasmanom voća na domaće i inostrano tržište, a koje će otkupljivati od proizvođača sa ovog područja. Firma je osnovana uz finansijsku podršku GIZ-a, a osim plasmana voća, ovo preduzeće, koje će činiti domaći voćari, trebalo bi da se bavi tehnološkim usklađivanjem proizvodnje sa zahtjevima tržišta, nabavkom repromaterijala i boks-paleta.
Voćari iz četiri opštine iz Republike Srpske - Gradiške, Kozarske Dubice, Laktaša i Srpca, osnovali su firmu koja će se baviti plasmanom voća na domaće i inostrano tržište, a koje će otkupljivati od proizvođača sa ovog područja.
Firma je osnovana uz finansijsku podršku GIZ-a, a osim plasmana voća, ovo preduzeće, koje će činiti domaći voćari, trebalo bi da se bavi tehnološkim usklađivanjem proizvodnje sa zahtjevima tržišta, nabavkom repromaterijala i boks-paleta. Potvrdio nam je to i Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske.
19 hladnjača
- Firma se zove Sava garden. To je projekt na kojem smo radili četiri godine i konačno je to preraslo u jednu brendiranu kuću koja će biti distributer za voće iz ove četiri opštine. Prije nekoliko dana imali smo sastanak na koji je došlo 87 proizvođača, međutim nisu svi prihvatili da učestvuju u ovome, tek nas 70-ak jeste. Upravni organi će se birati ravnomjerno po općinama, u zavisnosti od toga koliko je proizvođača iz koje opštine uključeno, kazao je Dojčinović za Oslobođenje.
Voće koje proizvođači prodaju Savi garden će biti skladišteno, već imaju 19 malih hladnjača sa kapacitetom oko 2.000 tona. Ovaj posao do sada je radila firma Agroimpex Nova iz Banje Luke, koja će i dalje raditi sortiranje i pakovanje voća. To je voćarska kooperativa koju su napravili u maju i za čiji nastavak je uslov bio da se firma Sava garden registruje.
- Za sada neće biti prerađivanja voća, makar ne u prvoj godini, ali je svakako planirana prerada u nekom narednom periodu. Kada se malo razradi posao ići ćemo sa sokovima, pekmezima, kompotima i drugim proizvodima. Mogu reći samo da ćemo sada, pored voća, raditi i rakiju, koja je već brendirana, istakao je Dojčinović.
Što se tiče kvaliteta proizvoda, Dojčinović je kazao kako će se mnogo računa voditi o tome, proizvođači će morati imati certifikate, standardi koji se primjenjuju u EU će se primjenjivati i ovdje.
Standardi
- Ne možemo mi prodavati svašta, moramo imati neki standard voća i kalibar, krupnoću i kvalitet, dakle sve što nalažu propisi moramo imati, plus certifikate da je voće zdravo, da nema ostataka rezidua, pesticida, kazao je Dojčinović, te dodao kako već imaju zainteresovane domaće trgovinske lance kojima će prodavati voće, a radi se o Bingu, Tropicu, Konzumu i marketu Đurić, koji su zainteresovani da se odmah krene sa isporukom voća.
Cilj im je da što više voća plasiraju na domaće tržište, a ono što ostane svakako da će pokušati izvesti na neka druga tržišta. Za sada, kako je kazao, najviše, voća izvezu u Rusiju, ali se nadaju da će imati mogućnost da svoje proizvode plasiraju i na druga tržišta.
- Ova godina je bila jako teška, ali i dobra za pojedine vrste voća, dok je za pojedine bila jako loša. Tako, skoro da i nismo imali berbu šljive, jer je bilo jako malo, ali su to druge kulture nadomjestile. Breskve i jabuke su dobro rodile i visokog su kvaliteta, imali smo veći prinos po hektaru, čak 60-70 tona na pojedinim parcelama, što je neuobičajeno jer inače bude 20 do 30 tona najviše. Ova godina je bila izuzetna, tako da itekako imamo šta da ponudimo i kvalitetom i količinama, poručio je Dojčinović.
U preduzeće Sava garden, kako je kazala savjetnica GIZ-a Snežana Savić, nakon voćara bi naredne godine trebalo da budu uključeni i povrtari iz ove četiri opštine.