Wigemark: EU će pomoći poljoprivrednicima u BiH

Bez autora
Feb 13 2017

Šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Lars-Gunnar Wigemark izjavio je danas u Banjoj Luci da će EU razmotriti mogućnost podrške bh. poljoprivrednim proizvođačima, koji moraju biti organizovaniji kako bi od domaćih vlasti dobili podršku za proizvodnju i ostvarili konkuretnost u odnosu na druge zemlje. Svjesni smo da su poljoprivrednici u ozbiljnom položaju, usljed nedostatka finansijskih sredstava, odnosno višegodišnjeg neisplaćivanja subvencija na koje imaju zakonsko pravo, rekao je Wigemark uz stav da poljoprivrednici u oba bh. entiteta djeluju rascjepkano, a njihov glas bi se više čuo da nastupaju zajedno. EU želi, dodao je, da poljoprivredni proizvođači u BiH uživaju sve pogodnosti koje donosi prisutnost na evropskom tržištu, čije standarde moraju ispuniti.

Wigemark: EU će pomoći poljoprivrednicima u BiHŠef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Lars-Gunnar Wigemark izjavio je danas u Banjoj Luci da će EU razmotriti mogućnost podrške bh. poljoprivrednim proizvođačima, koji moraju biti organizovaniji kako bi od domaćih vlasti dobili podršku za proizvodnju i ostvarili konkuretnost u odnosu na druge zemlje.

- Svjesni smo da su poljoprivrednici u ozbiljnom položaju, usljed nedostatka finansijskih sredstava, odnosno višegodišnjeg neisplaćivanja subvencija na koje imaju zakonsko pravo – rekao je Wigemark uz stav da poljoprivrednici u oba bh. entiteta djeluju rascjepkano, a njihov glas bi se više čuo da nastupaju zajedno.

EU želi, dodao je, da poljoprivredni proizvođači u BiH uživaju sve pogodnosti koje donosi prisutnost na evropskom tržištu, čije standarde moraju ispuniti.

Na početku foruma o perspektivama razvoja bh. poljoprivrede "Naše oranice bez granice“, Wigemark je rekao da su, nakon stupanja na snagu apatiranog protokola uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU, ponovo aktivirane tzv.autonomne trgovinske mjere EU koje donose pogodnosti i beneficije za uzgajivače voća i povrća, koji će moći da povlašteno da izvoze određene kategorije svojih proizvoda.

- Prvi korak koji bi omogućio podršku EU u agrarnom sektoru BiH podrazumijva usvajanje strategije za cijelu BiH u toj oblasti – kazao je Wigemark.

Profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Sarajevu Sabahudin Bajramović je istakao da nakon prilagođavanja SSP-a neće doći do drastičnih promjena.

- Niko neće da pomene da BiH već šest godina ima iste prilike da nastupa na evropskom tržištu bez carinskih dadžbina, a to nije iskorišteno – rekao je Bajramović.

Ukazao je da je problem što se u BiH ništa ne radi na ostvarivanju konkuretnosti.

- To podrazumijeva podršku države, a glavni problem u oba entiteta je što nema podrške ruralnom razvoju. Mišljenja sam da se ne razumije koncept u ruralnom razvoju, koji zagovara investicije u toj oblasti – ukazao je Bajramović.

Na to je ukazao i predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS-a Vladimir Usorac ističući da su ratari na „vjetrometini“, jer nije zaštićena domaća proizvodnja, kontrolom proizvoda koji se uvoze.

- U našim trgovinama možete naći mlijeko u kojem je 10 posto vode, a posao je inspekcije da to kontroliše. Ni kvalitet mesa nije dobar..., kaže Usorac.

Naglasio je da su poljoprivrednicima potrebne veće subvencije i pogodnosti za proizvodnju kako bi mogli da budu konkuretni s drugim zemljama.

Ambasadorom Republike Hrvatske u BiH Ivan Del Vechio je ocijenio da iskustva njegove zemlje mogu pomoći poljoprivrednicima u BiH.

Na ovom skupu će, kaže, ukazati na potrebu reorganizacije u agraru, na smanjenje troškova proizvodnje, a povećanje količine proizvoda, uz implementaciju standarda EU.

Tokom foruma bilo je riječi o konkretnim primjerima iz ove oblasti, analizirane su glavne prepreke za poboljšanje stanja u poljoprivredi i načini za njihovo otklanjanje te date preporuke kako se blagovremeno pripremiti za pristupanje EU.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik