Za početak dovoljna je mala bašta

Bez autora
May 31 2016

Metodama organske biljne proizvodnje doprinosi se minimalnom zagađenju životne sredine, pospešivanju i održavanju plodnosti zemljišta i očuvanju biodiverziteta. Sve više mladih ljudi, odlučuje se za pokretanje sopstvene proizvodnje, bez sastojaka koji su štetni po čoveka i prirodu. Već nekoliko godina proizvođači organske hrane iz Bačke Palanke, organizuju organske markete i kupcima u Novom Sadu, Beogradu i Bačkoj Palanci nude zdrave, sertifikovane proizvode. Kako kažu, uz dosta truda može i da se zaradi. Za početak, dovoljna je mala bašta. To ne traži puno ulaganja, navodi uz osmeh Bačkopalančanka Aleksandra Plavšić, diplomirani biolog.

Za početak dovoljna je mala baštaMetodama organske biljne proizvodnje doprinosi se minimalnom zagađenju životne sredine, pospešivanju i održavanju plodnosti zemljišta i očuvanju biodiverziteta. Sve više mladih ljudi, odlučuje se za pokretanje sopstvene proizvodnje, bez sastojaka koji su štetni po čoveka i prirodu.

Već nekoliko godina proizvođači organske hrane iz Bačke Palanke, organizuju organske markete i kupcima u Novom Sadu, Beogradu i Bačkoj Palanci nude zdrave, sertifikovane proizvode. Kako kažu, uz dosta truda može i da se zaradi.

"Za početak, dovoljna je mala bašta. To ne traži puno ulaganja'', navodi uz osmeh Bačkopalančanka Aleksandra Plavšić, diplomirani biolog. Ne želeći da čeka posao u struci, odlučila je da znanje koje je stekla tokom školovanja, primeni u praksi.

"Teško je doći do mesta u struci. Odlučila sam da ono što mi je ljubav pretvorim u biznis i ove godine sam počela da se bavim proizvodnjom organskih proizvoda. U plasteniku i na otvorenom, osim povrtarskih vrsta tu je lekovito i začinsko bilje, koje će ubuduće biti u mnogo većoj meri zastupljeno'', rekla je Aleksandra.

Dvadesetšestogodišnji Mirko Vlček iz Pivnica, završio je Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu. Jedan je od osnivača Ekološkog udruženja seoskog turizma i ruralnog razvoja ,,Pivnice''. Već tri godine, sertifikovane organske proizvode iz svoje bašte, prodaje sve većem broju zainteresovanih kupaca.

"U procesu proizvodnje se ne koriste sintetički pesticidi i veštačka djubriva, samo prirodni preparati koje proizvođači sami pripremaju ili kupe u poljoprivrednoj apoteci, a koji su na prirodnoj osnovi. Razna mineralna ulja i druge preparate na bazi bakterija. Na taj način se radi zaštita povrća i prihrana. Koristimo ekstrakt od koprive, a koristimo i glistinjak...to je prirodno đubrivo'', dodaje on.

Prinosi koji se dobijaju u organskoj proizvodnji mogu da podbace ali i da budu znatno bolji nego u konvencionalnoj poljoprivredi. Suština je, navode naši sagovornici, da se uspostavi odgovarajući prirodni sistem na parceli.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik