Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije prof. dr Dragan Glamočić posetio je danas Zemljoradničku zadrugu „Beška“ u istoimenom selu u Inđiji, poručivši da je zadrugarstvo jedan od ključnih stubova agrarne politike Vlade.
Zadruga „Beška“ jedna je od najuspešnijih u Sremu, sa više od 50 članova i oko 200 kooperanata. Osnovna delatnost joj je ratarska proizvodnja, pre svega žitarica, soje i šećerne repe, ali poseban akcenat stavljen je na razvoj voćarstva – naročito proizvodnju višnje na 26 hektara, gde se primenjuju savremene agrotehničke mere, sistemi za navodnjavanje kap po kap i korišćenje solarne energije.
Prema rečima domaćina, zadruga posluje stabilno, uz prihod od skoro 400 miliona dinara u 2023. godini i neto dobit od 6,3 miliona dinara. U zgradi nekadašnjeg agrara danas radi 23 zaposlenih, a zadruga redovno ulaže u mehanizaciju, voćarsku tehnologiju i podizanje novih zasada.
Pored toga, zadruga aktivno koristi državne podsticaje i prati sve konkurse nadležnih institucija.
Glamočić je, nakon razgovora sa domaćinima i obilaska voćnjaka, poručio da ovakve zadruge predstavljaju pravi primer kako treba da izgleda moderno poljoprivredno gazdinstvo.
On je najavio da se u narednim nedeljama očekuje objava novih javnih poziva koji će biti direktno usmereni na ratare, voćare i zadruge, što je način da se podstakne realna proizvodnja.
Srbija mora da zadrži mala i srednja gazdinstva i ona se mogu sačuvati samo udruživanjem, objasnio je ministar i dodao da je, nažalost, mentalitet takav da se teško udružujemo, ali i da kroz dobru državnu podršku, mentorstvo i jačanje zadružnih saveza, to može da se promeni.
Glamočić je ukazao na značaj prenošenja znanja na teren, ocenivši da je to pravi put za mlade koji mogu da rade i uče u realnom okruženju.
Istovremeno, ministar je najavio nove mere u bobi protiv aflatoksina u kukuruzu, navodeći da će već u narednih desetak dana biti otvorene kreditne linije sa subvencionisanim kamatama za nabavku dronova i drugih digitalnih alata za preciznu zaštitu useva.
On je pozvao mlade da ostanu na selu, istakavši da u zadrugama ima prostora i za sve – od agronoma, preko mašinskih operatera, do ekonomista, jer se Srbija gradi u svakom selu gde se zemlja obrađuje.
Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine Jelena Nestorov podsetila je na to da zadrugarstvo u Beški ima tradiciju dužu od jednog veka, te da zadruga koja je danas aktivna, funkcioniše u kontinuitetu još od 1950. godine.
Direktor zadruge Dragan Lončar ukazao je na to da je zadrugarstvo opstalo i u najtežim vremenima upravo zato što nije odustajalo od proizvodnje, uz ocenu da su zadruge najbolji mehanizam za izgradnju skladišta, sušara i prerađivačkih kapaciteta u vlasništvu poljoprivrednika, jer se time smanjuje zavisnost od velikih sistema i otkupljivača.