Бензините поевтинуваат за три, дизелот за 2,5 денари по литар

Bez autora
Jun 11 2019

Од полноќ за три денари од литар поевтинуваат бензините, додека дизелот за 2,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на еуросупер 95 ќе изнесува 66,50 денари од литар, а еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 69 денари од литар. Малопродажната цена на дизелот ќе биде 60 денари од литар, додека на екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 49,50 денари од литар. Цената на мазутот се намалува за 1,267 ден/кг така што неговата малопродажна цена ќе изнесува 33,851 ден/кг. Со оваа најнова одлука, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 4,18 проценти.

Бензините поевтинуваат за три, дизелот за 2,5 денари по литарОд полноќ за три денари од литар поевтинуваат бензините, додека дизелот за 2,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на еуросупер 95 ќе изнесува 66,50 ден/лит, а еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 69 ден/лит. Малопродажната цена на дизелот ќе биде 60 ден/лит, додека на екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 49,50 ден/лит.

Цената на мазутот се намалува за 1,267 ден/кг така што неговата малопродажна цена ќе изнесува 33,851 ден/кг.

Со оваа најнова одлука, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 4,18 проценти.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik